logo

Türk TIR şoförleri yurda döndü

Musul’da 10 Haziran’da IŞİD tarafından kaçırıldıktan sonra bugün serbest bırakılan Türk TIR şoförleri önce Erbil’e ardından da THY’nin özel uçağıyla Şanlıurfa’ya getirildi. Şoförler, havalimanında yetkililer ve yakınları tarafından karşılandı.

IŞİD’in serbest bıraktığı Türk TIR şoförlerini taşıyan uçak Şanlıurfa’ya indi.

Musul’da 10 Haziran’da IŞİD tarafından kaçırılan şoförler serbest bırakılmıştı.

Şoförler, serbest bırakılmalarının ardından yürüyerek Mahmur’daki bir kampa geldiler.

Burada Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ve diğer bazı Türk yetkililerce karşılanan grup, kimlik ve sağlık kontrolünden geçirildi.

Ardından otobüse bindirilen grup, yetkililerle Mahmur Kaymakamlığı binasının önüne geldi. Burada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçlerinin de refakat ettiği grup ve yetkililer, konvoy halinde Erbil’e nakledildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Erbil Başkonsolosu İnam, “Şoförlerin, Ankara’ya gönderilmesi düşünülüyordu. Ancak çoğunun memleketi Şanlıurfa olduğu için bir an önce ailelerine kavuşmalarını istedik. Bu nedenle uçuş güzergahını Şanlıurfa yaptık. Ben de kendilerine eşlik edeceğim. Ayrıca dakika dakika ailelerine bilgi veriyoruz” dedi.

İnam ayrıca, şoförlerin serbest bırakılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Serbest bırakılan şoförler, Erbil’deki otelde bir süre dinlendi. Yemek yiyip kıyafetlerini değiştiren şoförler, aileleriyle de görüştü.

HAVAALANINDA BÜYÜK SEVİNÇ
Şoförleri taşıyan THY uçağı saat 20.50 sıralarında Şanlıurfa GAP Havaalanı’na indi. GAP Havaalanı’nda uçaktan indikten sonra yakınlarıyla buluşan ve büyük sevinç yaşayan şoförler, onlarla hasret giderdi. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve İl Emniyet Müdürü Faruk Pınarbaşı da şoförleri karşılayan grupta yer aldı.

Şiddet görmediklerini ve sağlık durumlarının iyi olduğunu söyleyen şoförler, araçlarını geri alamadıkları için üzüldüklerini dile getirdi.

‘SAĞLIK DURUMUMUZ O KADAR DA İYİ DEĞİL’
Serbest bırakılmadan önce NTV canlı yayınına bağlanan Türk şoförlerden Mustafa Tezdöner, “Türkiye yolundayız. Etrafımızda IŞİD militanları var. Akşama kadar sınırda olmayı umuyoruz. Sağlık durumumuz da o kadar iyi değil. Ancak acil müdahaleye ihtiyaç duyacak arkadaşımız yok” demişti.

MUSUL’DA KAÇIRILMIŞTI 
IŞİD, İskenderun Limanı’ndan Musul’un Geyara Termik Santrali’ne mazot taşıyan 32 Türk TIR şoförü rehin almıştı. 32 Türk şoförü 10 Haziran’da Musul yakınlarında kaçırılmıştı.

49 TÜRK PERSONEL HALA REHİN
Irak’ın Musul kentini ele geçiren IŞİD, 11 Haziran’da Türk Konsolosluğu’nu da basarak 49 Türk personeli rehin almıştı.

Musul’daki Türk Konsolosluğu personeli hala IŞİD’in elinde bulunuyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
584 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.