logo

Gazze’de 3. rehine takası tamamlandı

İşgalci Siyonist İsrail ile Hamas arasında 4 günlük ateşkes anlaşmasının ardından başlayan rehine takası sürüyor. Rehine takasının 3. ayağı da tamamlandı. Hamas, 14 işgalci Siyonist İsrailli ve 3 yabancı uyruklu rehineyi Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim etti. İşgalci Siyonist İsrail de buna karşılık 39 Filistinli mahkumu serbest bıraktı. ABD Başkanı Joe Biden ise Netanyahu ile konuşacağını, hedefinin ateşkesin yarından sonra da devam etmesini sağlamak olduğunu söyledi.

İşgalci Siyonist İsrail ile Hamas arasında 24 Kasım’da başlayan rehine takası anlaşmasının üçüncü ayağı da tamamlandı.

Rehine takasının 3. ayağında Hamas, 14 işgalci Siyonist İsrailli ve 3 yabancı uyruklu rehineyi, Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim etti.

İşgalci Siyonist İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Kızılhaç’tan alınan bilgiye göre, 14 işgalci Siyonist İsrailli rehine ve 3 yabancı rehinenin Kızılhaç’a nakledildiği belirtildi.” ifadesine yer verildi.

Serbest bırakılan yabancı rehinelerin uyrukları ve söz konusu 17 rehinenin Mısır’a götürülmek üzere Refah Sınır Kapısı’na ulaşıp ulaşmadığına ilişkin ise bilgi verilmedi.

İşgalci Siyonist İsrail de buna karşılık aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu 39 Filistinli mahkumun serbest bırakıldığını duyurdu.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan yapılan açıklamada da 13 işgalci Siyonist İsrailli, 3 Taylandlı ve işgalci Siyonist İsrail vatandaşlığı bulunan 1 Rus rehinenin Kızılhaç’a teslim edildiği kaydedildi.

 

Öte yandan işgalci Siyonist İsrail ordusundan yapılan yeni açıklamada ise serbest bırakılan 14 işgalci Siyonist İsrailli rehineden 13’nün İişgalci Siyonist srail işgal altındaki topraklarına ulaştığı belirtildi.

Serbest bırakılan 1 işgalci Siyonist İsrailli ve 3 yabancı rehinenin ise Kızılhaç Komitesi yetkilileri eşliğinde Refah Sınır Kapısı’na doğru yolda olduğu ifade edildi.

 

ABD Başkanı Joe Biden, işgalci Siyonist Netanyahu ile konuşacağını, hedefinin ateşkesin yarından sonra da devam etmesini sağlamak olduğunu söyledi.

ABD Başkanı açıklamasında, 4 yaşındaki bir Amerikalının Hamas tarafından serbest bırakıldığını belirterek, “Daha fazla amerikalının serbest bırakılmasını bekliyoruz” dedi.

Hamas’tan da insani ateşkesi uzatmaya yönelik açıklama geldi.

Açıklamada, işgalci Siyonist İsrail ile sağlanan rehine takası ve çatışmalara “insani ara” verilmesini içeren mutabakatın, daha fazla rehinenin serbest bırakılması doğrultusunda uzatılması için çalışıldığı vurgulandı.

İşgalci Siyonist İsrail ile Hamas arasında varılan rehine takası mutabakatı kapsamında dün ve önceki gün toplamda 26 işgalci Siyonist İsrailli ve 78 Filistinli rehine karşılıklı olarak serbest bırakılmıştı.

Bugün tamamlanan rehine takası sonucunda toplamda 39 işgalci Siyonist İsrailli ve117 Filistinli rehine karşılık olarak serbest bırakılmış oldu.

İşgalci Siyonist İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 işgalci Siyonist İsrailli esire karşılık, işgalci Siyonist İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

 

Haber Kaynağı: NTV – BAŞAKŞEHİRNET.COM

Etiketler: » » » » » » » »
Share
327 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.