logo

İşgalci Siyonist İsrail, hastaneleri hedef almaya devam ediyor!

Gazze’de 36 gündür süren savaşta hastaneler artık sıradan hedefler haline geldi. İşgalci Siyonist İsrail ordusu peş peşe hastane yerleşkelerini bombaladı. 35 hastaneden 20’sinin saldırılar ve yakıt yetersizliği nedeniyle faaliyetlerine son verdiği bildirildi. Çalışması duran hastanelerden El Şifa’da 39 bebeğin oksijen yetersizliği nedeniyle ölüm riski ile karşı karşıya olduğu açıklandı.

Elektrik ve suyun tamamen kesildiği Endonezya Hastanesi‘nde artık ameliyat yapılamıyor. Bölgenin en büyük sağlık tesisi El Şifa Hastanesi‘nin yerleşkesine top ve havan atışları yapıldı.

El Nasr Hastanesi‘nin yanı başında işgalci Siyonist İsrail tankları görüldü. Kudüs Hastanesi‘nde yoğun bakım cihazlarının çalışması için zorunlu olan akaryakıt tükendi.

Cephe hattındaki 3 başka sağlık tesisiyle işgalci Siyonist İsrail ordusu tarafından ele geçirildi, içeridekiler zorla tahliye edildi.

Kent merkezine ilerleyen işgalci Siyonist İsrail ordusu sivilleri göçe zorlamak için hastanelere yönelik saldırılarını artırdı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, yakıtın bitmesi nedeniyle El Şifa Hastanesi’nde çalışmaların durduğunu duyurdu.

Hastanede yoğun bakımda tutulan 39 bebeğin oksijen yetersizliği nedeniyle hayati risk altında olduğu bildirildi.

Ayrıca yoğun bombardıman ve yakıt yetersizliği nedeniyle 35 hastaneden 20’sinin çalışmayı durdurduğu kaydedildi.

Son iki günde Gazze Şeridinin kuzeyindeki tüm hastaneler hedef oldu. Çok sayıda kişi, güvenli olduğunu düşünerek sığındıkları hastanelerin koridorlarında veya bahçelerine kurdukları derme çatma çadırlarda barınıyor.

Saldırıların ardından birçok kişi korkarak hastaneleri terk etmeye başladı. Ancak yaralılar ve yakınları için gidecek bir yer yok.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine bilgi veren Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Ghebreyesus,  Gazze Şeridi’ndeki 36 hastaneden en az 18’inin çalışamaz halde olduğunu söyledi. Ghebreyesus, hastanelere derhal yardım malzemesi ulaştırılması çağrısında bulundu.

İşgalci Siyonist İsrail’e bir çağrı da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan geldi. İşgalci Siyonist İsrail’in terör saldırıları karşısında kendini savunma hakkını desteklediklerini belirten Macron, yine de hiçbir şeyin Gazze’deki bebek ölümlerini meşrulaştırmayacağını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı, işgalci Siyonist İsrail’e “Gazze bombardımanını durdur” diye seslendi.

Bu çağrılara rağmen gece boyunca hastanelerin çevresinde şiddetli sokak çatışmaları yaşandı. Karada ilerleyen birliklere destek için atılan fişekler ve bombalarsa Gazze’de gece gökyüzünü aydınlattı.

Haber Kaynağı: NTV – BAŞAKŞEHİRNET.COM

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
144 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.