logo

‘Hedefleri ABD’ye ‘Kürt general’ gösteriyor’

The Wall Street Journal, Amerikan’nın yakın zamana kadar elde tutulmasına önem vermediği Kobani için politika değiştirdiğini yazdı. Gazeteye göre Amerikan ordusu kenti artık stratejik önemde görüyor. ABD ordusuna kentteki hedefleri de bir “Kürt general” gösteriyor.

Kobani-operasyon-abd-uçakYakın zamana kadar Kobani’nin IŞİD’in eline geçmesinden çok, örgütün yayılmasını engellemeye yönelik politika izleyen ABD, kent için yeni politika geliştirdi.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Amerikan ordusundan bir yetkili, politika değişikliğini, “Bu bir bayrak savaşı, IŞİD’in son bayrak dikmek istediği yer Kobani. Kobani artık stratejik öneme sahip” sözleriyle özetledi.

Haberde, “ABD ve Kürt komutanların” kentin IŞİD’in eline geçmemesi için işbirliği yaptığı belirtildi, “ABD ve Kürt komutanlar, kara operasyonları için işbirliği yapıyorlar, bir Kürt general ABD hava operasyonları için hedefleri işaretliyor, ABD’li harekat planlayıcılarına günlük olarak savaş istihbarat raporu veriyor” denildi.

Gazete, C-130 nakliye uçaklarıyla 28 ayrı uçuşla kente yardım atıldığını aktarırken, silahların Erbil’den Kuveyt’e gittiğini ve uçaklara burada yüklendiğini de yazdı.

Habere göre, yardım malzemeleri, kentteki militanların sadece 3 günlük mühimmatları kaldığı sırada ulaştırıldı.

Etiketler: » » » » » »
Share
479 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.