logo

27 Ağustos 2014

Firari koyundan 6 yılda 20 kilogram yün

Avustralya’nın Tazmanya adasında 6 yıldır firari olan koyun yün yumağına dönüştü. Firari koyunu birkaç gün içinde kırpacağını belirten çiftçiler en az 20 kilogram yün elde edeceklerini belirtiyor.

“Shaun” adı verilen koyun, geçtiğimiz Pazar günü iki çiftçi tarafından Tazmanya otlaklarında başıboş gezerken bulundu. Doğumudan hemen sonra çiftlikten kaçan 6 yaşındaki koyun kırpılmamak için uzun yıllardır firariydi.

Avustralya’nın doğu kıyısında 25 kilometrelik bir alanda hareket eden 6 yaşındaki “Shaun”un gayet sağlıklı olduğu belirtildi.

Sırtındaki 20 kilogram yünle bir dünya rekoruna imza atması beklenen “vahşi” koyun birkaç gün içinde kırpılacak.

Firarı koyunu bulan çiftçilerden Netty Hazell, “Shaun” isimli merinos cinsi koyunun, gözlerinin üzerine düşen yün perçemlerinden dolayı görmekte zorluk çektiğini söyledi.

“Şimdiye kadar gördüğüm en ağır koyun” diyen Hazell, “Shaun”un Yeni Zelanda’da yaşayan “Shrek” isimli koyunun rekorunu egale edebileceğini belirtiyor.

“Shrek” isimli koyun 2004 yılında Yeni Zelanda’da fenomen haline gelmişti. 27 kilogram yünle dünya rekorunu elinde bulunduran “Shrek” dönemin Yeni Zelanda başbakanı ile bile buluşmuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
569 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.