logo

Bu meslekler Alzheimer riskini artırıyor

Kimyasal ve toksik maddelere fazla maruz kalan, elektromanyetik alan etkisinde çalışan, yoğun ve stresli iş hayatı olanların Alzheimer olma riski daha fazla.

Türkiye’de Alzheimer hasta sayısı henüz korkutucu boyutlarda olmasa da her geçen gün bu oran artıyor. Dünyada yaklaşık 30 milyon Alzheimer hastası olduğu ve bu sayının katlanarak arttığı düşünülüyor. Giderek artan bu hastalığa ilerleyen yaşlarda yakalandığımız takdirde hem kendi hayatımızı hem de bize bakmakla yükümlü kişilerin hayatını olumsuz etkilememiş oluyoruz. Bunun içinse çeşitli önlemler almamız yeterli. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle hastalığa dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, kimyasal ve toksik maddelere fazla maruz kalan kişilerle, elektromanyetik alan etkisinde çalışanlarda Alzheimer riskinin arttığını söyledi.

Alzheimer hastalığına yakalanmamak için erken yaşlarda önlem almaya başlamak gerekiyor. “Bana bir şey olmaz” düşüncesiyle hareket etmek hastalığa yakalanma riskini artırıyor. Özellikle 65 yaşından sonra görülme sıklığı giderek artan bu hastalıkla ilgili ülkemizde yapılan çalışmalarda, 65-70 yaş aralığında hastalığın görülme sıklığı %4-5, 70 yaş üzeri görülme sıklığı ise yaklaşık %10 olarak belirtiliyor. Hastaların yarısının 75-80 yaş aralığında olduğunu belirten Prof. Kütükçü, keyifli aktivitelerle hafızayı güçlendirerek hastalık riskini azaltmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Eğlenceli ve hoş zaman geçirerek bu hastalığı yenmek mümkün olduğunca ertelemek de olası. Bulmaca ve sudoku çözmek, scrable gibi strateji oyunları oynamak, bol miktarda gazete, dergi, kitap okumak, müzik aleti çalmak, yabancı dil öğrenmek ve yeni hobiler, uğraşlar edinmek hafızayı ciddi anlamda güçlendirmeye yardımcı oluyor.

ELEKTROMANYETİK ALAN ETKİLİ
Bazı meslek grupları Alzheimer hastalığına yakalanma riskine adeta davetiye çıkarıyor. Prof. Kütükçü, “Özellikle aşırı düşük frekanslı manyetik alan etkisinde fazla kalan kişilerde daha çok görüldüğü yapılan çalışmalarda bildiriliyor. Fenol, alkol, benzen, toluen ve diğer solventlere toksik dozlarda maruz kalma, kurşun, civa gibi ağır metaller ve pestisitlerle ilgili meslekler daha fazla risk altındalar” dedi.

Unutkanlığı ve ileride gelişebilecek demansı önlemenin yolları önce bunlara neden olabilecek hastalıkların bilinmesi ve bunlara karşı yapılacak mücadele ile başlıyor. Damar sertliğine neden olan yüksek tansiyon, şeker, kolestrol yüksekliği, sigara kullanımı gibi nedenler var ise bunların önlenmesi gerektiğine dikkat çeken Kütükçü, özellikle düzenli egzersiz yapan kişilerde unutkanlık ve demansın gelişme riskinin daha düşük olduğunu söyledi ve ekledi: “Sosyal ilişkilerde bulunmak ve aktif olmak bu hastalık için oldukça önemli. Sosyal olan kişilerde stres, depresyon gibi belirtiler daha az görülüyor, bu da risk faktörlerinin azaltılmasın için mühim bir unsur. Alzheimer hastalığından korunmak için stresi azaltmak, dengeli beslenmek gerekli. Kişilerin hobilerini devam ettirmesi, uykusunu düzenlemesi ve sigara kullanıyorsa tüketimini azaltması gerekiyor.”

Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, unutkanlıkla mücadelede yardımcı olacak basit önerileri ise şöyle sıraladı:
• Günlük işlerinizi, planlarınızı ve randevularınızı not alın.
• Alışverişe çıkarken liste yapın.
• Önemli telefon numaralarını bir yere yazın, kaydedin.
• Bir şeyi nasıl yapacağınızı unutuyorsanız yapış sırasını yazın.
• Eşyalarınızı koyduğunuz yeri sürekli unutuyorsanız hep aynı yere koymaya özen gösterin.
• Konuştuğunuz kişiye dikkatinizi verin, odaklanmaya çalışın. Mümkünse bu konuşmaları sessiz ortamda yapın.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
883 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.