logo

Zirve davasında ara karar

Zirve katliamı davasında ara karar açıklandı. Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve duruşmanın 15 Ekim 2014 tarihine ertelenmesine karar verildi.

 Zirve Yayınevi Davası’nın görüldüğü Malatya 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde ara karar açıklandı. Yaklaşık 3 saat aranın ardından mahkeme heyetinin verdiği ara kararda, tutuklu sanıklar Ruhi Abat, emekli Kurmay Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil ve Varol Bülent Aral’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken, emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un duruşmalardan bağışık tutulması talebi kabul edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devam eden ‘Kozmik oda’ soruşturması dosyasında Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin bilgi ve belgelerin de istenmesine karar veren mahkeme heyeti, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Hanefi Avcı, Zeki Üçok’un ise tanık olarak dinlenilmesi taleplerini reddetti.

Mahkeme heyeti ayrıca Levent Ersöz ile Prof. Dr. Zekeriya Beyaz’ın da tanık olarak dinlenilmesi kararlaştırırken Malatya İl Emniyet komisyonunda jandarmanın 2005 ve 2008 yılları arasında yaptığı sunumların da istenmesine karar verildi.

Mahkeme heyeti duruşmalarda sürekli hakim ve savcıları tehdit eden tutuklu sanık Varol Bülent Aral hakkında ise Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve duruşmalardan men edilmesine karar verdi. Duruşma, 15 Ekim 2014 tarihine ertelendi.

Malatya’da 7 yıl önce Zirve Yayınevi’ni basan zanlılar, 1’i yabancı uyruklu 3 kişiyi boğazlarını keserek öldürmüştü.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
641 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.