logo

Zeybekci: Negatif açıklama beklemiyorum

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bugün Türkiye değerlendirmesi yapacak olan Moody’s’ten negatif bir açıklama beklemediğini söyledi.

Nihat ZeybekciEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, canlı yayında NTV Ekonomi Müdürü Gökay Otyam’ın sorularını yanıtladı.

Ekonomi Bakanı, bugün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten gelecek değerlendirmeye ilişkin beklentilerini sıraladı.

Zeybekci, “Negatif bir açıklama beklemiyorum ama olumlu açıklama da beklemiyorum. Moody’s’in kredi notu ya da görünümde değişiklik yapmasını beklemiyorum” dedi.

‘KREDİ KURULUŞLARINI ABARTIYORUZ’
Ekonomi Bakanı, kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili olarak, “Abartıyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarını ve yorumlarını gereğinden fazla abartıyoruz”diye konuştu.

Ekonomi Bakanı, “Ben neden kredi kuruluşlarını eleştiriyorum. Türkiye’deki gelişmeleri, pozitif gelişmeleri yeterli derece değerlendirdiklerini düşünmüyorum. 10 Ağustos’ta seçim oluyor ama o kritik değerlendirmeden önce Moody’s değerlendirme yapacaklarını söylediler. Ondan sonra da ben bu karardan beklentimin negatif olduğunu söyledim. Sonra seçim öncesi yapılmadı ama Pazartesi günü Moody’s’ten değerlendirme geldi. Pazar günü biten seçimin ardından Pazartesi günü ‘Türkiye’deki siyasi durumun belirsiz’ olduğu yorumu yapıldı. Ancak cari açık, cari açıktaki iyileşmeler ve benzer iyi gelişmeler görülmezken Türkiye ile ilgili absürd bir yorum geldi” dedi.

‘SİYASİ DEĞİL EKONOMİK DEĞERLENDİRME OLMALI’
Zeybekci, hem Fitch hem de Moody’s’ten siyasi değil ekonomik değerlendirmeler beklediğini söyledi.

Etiketler: » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.