logo

Yürüyüşten maksimum fayda için…

7’den 70’e herkesin yapabileceği en kolay egzersizlerden olan yürüyüşün fizyolojik ve psikolojik faydasını artırmak için dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Spor salonuna gitmeye fırsat bulamayan ancak spor yapmak isteyenler için yürüyüş hem mental hem de fizyolojik açıdan fayda sağlıyor. Eski milli jimnastikçi ve Herbalife Türkiye Spor Danışmanı Ebru Karaduman, yürüyüşün kişinin kendisine kaliteli bir zaman ayırmasına aracılık eden en kolay egzersiz yöntemi olduğunu belirterek yürüyüş öncesinde ve sırasında dikkat edilmesi gereken 11 kuralı şu şekilde sıraladı:

1. Yürüyüşten en az 1 saat önce yemek yemelisiniz. Aksi takdirde sindirim için vücut çok enerji harcar ve yemek sonrası hemen yapılan egzersiz kendinizi daha fazla yormanıza neden olur.

2. Kilo vermek amacıyla naylon gibi giysileri vücudunuza sarmamalısınız.

3. Sağlık sorunları olanlar ve 40 yaşın üstündekiler doktora görünmeden, yürüyüş programına başlamamalı.

4. Diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıkları bulunanlar sık sık doktor kontrolünden geçmeli.

5. Egzersizi ne zaman yaptığınız çok da önemli değil. Sabah yürüyüşünün daha iyi olmasının nedeni, havanın sabah daha taze olmasıdır.

6. Yürüyüş yaparken araç trafiğinin olduğu yollardan kaçmakta fayda var. Yeşil bir doğada yapılan yürüyüş ile vücudunuza giren oksijen artar ve maksimum fayda elde edersiniz.

7. Yürüyüş sırasında, nefes alabilen ve ayağınızın rahat olduğu, destek bölgeleri bulunan spor ayakkabılar tercih etmelisiniz.

8. Yürüyüş boyunca kullanmadığınız kaslarınızı hareket ettirmeyi unutmamalısınız.

9. Yürüyüş yaparken susamayı beklemeden, her 10-15 dakikada bir mutlaka sıvı tüketmelisiniz.

10. Soğuma hareketleri yapmadan yürüyüşü bitirmemelisiniz. Gün sonunda yürüyüşü bitirdiğinizde mutlaka esneme hareketleri yapın. Böylece hem vücudunuz rahatlayacak hem de ileride oluşabilecek olası zedelenmeleri önlemiş olacaksınız.

11. Uzun bir yürüyüş sonrasında sıcak bir duş yerine, soğuk/ılık bir duş tercih etmelisiniz. Soğuk duş yürüyüş boyunca vücudunuzda meydana gelebilecek şişlikleri önleyecektir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
956 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.