logo

Ukrayna’da silahların gölgesinde referandum!

Ukrayna’nın doğusunda iki bölgede Rus yanlıları bağımsızlık referandumu için sandık başında. Rusya yanlılarının federasyon kurulması için düzenlediği referandumda oy verme işlemi başladı.

ukrayna-askerSabah saat 08.00’de başlayan oy kullanma işlemi 22.00’de sona erecek. Erken saatlerde oy vermek için okullara gidenler nedeniyle sandık başlarında zaman zaman yoğunluk yaşanıyor.

“Donetsk’in federasyon olmasını ister misiniz” sorusunun yöneltildiği referandumda oy pusulalarında “evet” ya da “hayır” seçenekleri bulunuyor.

Zarf ve mühür kullanılmayan oy verme işleminde oy kullanma kabinine girenler kalemle seçeneklerden birini işaretliyor. Oylar şeffaf sandıklara açık olarak atılıyor.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların yaklaşık bir ay önce Donetsk bölgesel yönetim binasını işgal ederek, ilan ettikleri “Donetsk Cumhuriyeti”nin federatif bir yapıya dönüşmesi için referandum kararı alınmıştı.

Kiev yönetimi, yapılan işlemin kanunsuz olduğunu belirterek, referandumun sonucunu tanımayacağını duyurmuştu.

Ukrayna geçici Devlet Başkanı Aleksander Turçino, Rus yanlılarını bağımsızlığı seçmeleri halinde bunun ülkeyi uçuruma doğru götüren bir adım olacağı uyarısında bulundu.

Sonucun yarın açıklanması bekleniyor. Referandum Lugansk bölgesinde de düzenleniyor. Ukrayna ordusu, Rusya yanlısı silahlı gruplara yönelik askeri operasyon başlatmıştı.

Ukrayna ordusunun kuşattığı Slavyansk’ta da halk referandum için sandık başına gitti. Slavyansk yakınlarında dün gece hükümet güçleri ile ayrılıkçılar arasında çatışmaların meydana gelmesine rağmen vatandaşlar oy kullanmak için sabah saatlerinde sandık başına geldi.

Slavyansk’taki 5 numaralı okul binasına konulan referandum sandığında seçim komisyonu üyelerinin yanı sıra kentte alınan sıkı güvenlik tedbirlerinden dolayı silahlı ayrılıkçılar da görev yapıyor.

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
705 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.