logo

‘Uçuşa yasaklı bölge ilan edilmeli’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD’e karşı Türkiye’nin bundan sonra atacağı adımlarla ilgili soruları yanıtladı. Erdoğan, bu konuda 3 başlığın önemine işaret etti.

ABD’deki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı.

Erdoğan, ”BM Zirvesi’nin başarılı geçtiğini düşünüyorum. Toplam 17 liderle ikili görüşme gerçekleştirdim. BM Güvenlik Konseyi adaylığımız konusunu da görüştüm” diye konuştu.

‘ATMAMIZ GEREKEN ADIMLARDA 3 BAŞLIK ÇOK ÖNEMLİ’
IŞİD’le mücadeleye ilişkin konuşan Erdoğan, “Bölgede kritik bir dönemi yaşıyoruz. 4 yıldır seslendirdik ama hep yalnız kaldık. Atmamız gereken adımlarda 3 başlık çok önemli. Biri malum uçuşa yasaklı bölgenin ilan edilmesi ve bu uçuşa yasaklı bölgenin güvence altına alınması. İki, güvenli bir bölgenin Suriye tarafından tesis edilmesi ve bu güvenli bölgede artık yapılanmanın nasıl olacağı konusunda nihai adımları atmak, üçüncüsü de eğit-donat anlayışıyla bu süreci kimlerle nasıl yöneteceğiz, bütün bunların içeriklerini görüşmek” dedi.

‘BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ DAHA FARKLI OLACAK’
Erdoğan, Musul’da IŞİD tarafından rehin alınan konsolosluk personelinin kurtarılması sonrası pozisyonun değiştiğini ve bundan sonraki sürecin daha farklı olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, ”ABD Başkanı Obama ve yardımcısı ile görüştünüz. Neler ele alındı? IŞİD’le mücadelede Türkiye’nin rolü gündeme geldi mi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

”Bölgede kritik bir dönemi yaşıyoruz. Kritik diyorum çünkü bin 250 km yaklaşık sınırımız olan Kuzey Irak’ta mevcut terör girişimleri bizi ilgilendirme deme lüksümüz yok. Yaklaşık 1,5 milyon sığınmacı ülkemizde. Kaldı ki atılan bu adımlarda başta Suriye rejimi olmak üzere bu zalim rejimden kaçanların sığındıkları bir başka zalim olmamalı.

‘BİZİM DİNİMİZ BİRLİĞİN DİNİ’
Orada mazlum mağdurların savunucusu olan örgütler var başta Özgür Suriye Ordusu olmak üzere. 4 yıldır biz bunları hep seslendirdik hep yalnız kaldık. Şimdi durumun ne büyük felaket olduğu özellikle IŞİD’in Irak’a geçişi Irak’ın üçte birini ele geçirmesi bunlar görünen gerçekler. Dinimiz İslam’la uzaktan yakından alakası olmayan durumları kabullenmek mümkün değil. Bizim dinimiz birliğin dinidir. Acımasızca yapılan bu eylemler bizler derinden yaralamıştır. Bu durum İslam’a gölge düşürmektedir. Müslüman olarak elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekmektedir.

‘AYIN İKİSİNDE TEZKERE PARLAMENTOYA GELİYOR’
Atmamız gereken adımlarda 3 başlık çok önemli. Biri malum uçuşa yasaklı bölgenin ilan edilmesi ve bu uçuşa yasaklı bölgenin güvence altına alınması. İki, güvenli bir bölgenin Suriye tarafından tesis edilmesi ve bu güvenli bölgede artık yapılanmanın nasıl olacağı konusunda nihai adımları atmak, üçüncüsü de eğit-donat anlayışıyla bu süreci kimlerle nasıl yöneteceğiz, bütün bunların içeriklerini görüşmek.

Ayın ikisinde tezkere parlamentoya geliyor, parlamentoda görüşülecek ve tezkere temenni ederim ki parlamentodan geçtikten sonra atılması gereken adımlar ona göre atılacaktır. Bu tezkere tabi Silahlı Kuvvetlerimizi yetkilendirme tezkeresidir.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
473 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.