logo

06 Ocak 2015

Türkiye’nin tartıştığı kural Avrupa’da nasıl?

TFF’nin yeni kriterler getirdiği yabancı futbolcu kuralı Avrupa’nın önde gelen liglerinde nasıl uygulanıyor? İşte cevabı…

Yabancı futbolcuTürkiye Futbol Federasyonu’nun son 10 yılda aldığı 8. kararla birlikte yabancı futbolcu sınırlamasında yeniden değişikliğe gidildi. Yeni kurala göre 28 kişilik kadroda 14 yabancı
futbolcu bulundurulabilecek. Geriye kalan 14 kişilik kontenjan ise yerli futbolcular ile doldurulacak.

İSPANYA, İTALYA BİLE KITA DIŞINA İZİN VERMİYOR!

TFF’nin açıkladığı yeni kuralda en önemli değişiklik ise çoğu Avrupa ülkesinde bile sınırlama getirilen saha içi serbestliği. İspanya ve İtalya gibi büyük futbol ülkeleri dahi sahaya sınırsız yabancı futbolcu ile çıkmaya izin vermiyor. İspanya ve İtalya’da uygulanan Avrupa Birliği statüsünden dolayı kıta dışından transfer edilen futbolculara sınırlama getiriliyor. Ancak Spor Toto Süper Lig’deki yeni uygulamaya göre sahadaki 11 futbolcu da Avrupa kıtası dışından olabilecek. Bu durumda Güney Amerika ve Afrika’daki ucuz futbolcu pazarı, Süper Lig için en büyük handikap olacak.

KURAL AVRUPA’DA NASIL?

Avrupa’nın bir çok ülkesinde yabancı sınırlaması yok. Ancak yabancı futbolcu sınırlamasının uygulanmadığı bir çok ülkede Avrupa Birliği kuralı var. Yani Avrupa Birliği’nde yer alan ülkelerin futbolcularını oynatmak serbest. Kıta dışından gelen futbolculara ise sınırlama var.

İNGİLİZLER MİLLİ TAKIM SAYISINA BAKIYOR

Avrupa’nın önde gelen liglerinden İngiltere Premier Ligi, Almanya Bundesliga, Hollanda Eredivisie ve Portekiz Süper Ligi’nde herhangi bir yabancı sınırı bulunmuyor. İngiltere Futbol Federasyonu ise transfer edilen futbolcuların milli takımda oynama sayılarına bakıyor. Almanya’da ise sınırsız yabancı futbolcunun yanında Alman futbolcuları da kadroda bulundurma ve alt yapıdan futbolcu yetiştirme şartı var.

İSPANYA VE İTALYA’DA AVRUPA BİRLİĞİ KURALI GEÇERLİ

İspanya La Liga ve İtalya Serie A’da ise Avrupa Birliği kuralı geçerli. İspanya’da AB futbolcuları haricinde sadece 3 futbolcuya kadroda yer vermek serbest. Ancak bu 3 futbolcu da ilk 11’de sahaya çıkabiliyor. İtalya’da ise kıta dışından 5 futbolcuyla sözleşme imzala kuralı uygulanıyor. (Kayanak: Tümspor)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.