logo

Türkiye, Kobani’ye yeni geçişlere izin verecek mi?

Erbil’de Mesut Barzani ile birlikte basının karşısına çıkan Başbakan Davutoğlu, Kürt bölgesinin güvenliğinin Türkiye için hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Davutoğlu’na, “Türkiye, Kobani’ye yeni geçişlere izin verecek mi?” sorusu yöneltildi.

peşmerge-geçiş-türkiye Bağdat’ın ardından Erbil’e geçen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüştü.

İki isim daha sonra basının karşısına çıkarken, gazeteciler ağırlıklı olarak güvenlik meselesi çerçevesinde IŞİD konusunu ve Peşmerge’nin Kobani’ye geçişişini sordular.

“Türkiye Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bu tarihi ve stratejik bir konudur” şeklinde konuştu.

Basın toplantısında ilk sözü alan Ahmet Davutoğlu, “Irak’ın genelinde ve bölgesel yönetimde en önemili konuların başında güvenlik geliyor” dedi ve şunları söyledi:

“Ele aldığımız konular arasında 4 husus önem taşıyor. İlki insani boyut. IŞİD’in saldırıları sonucu yerinden olan Suriye ve Iraklıların durumunu ele aldık.

İkinci konu güvenlikti ve doğrudan Kürt bölgesinin hedef alınması sonucu ortaya çıkan durumu görüştük. Irak’ın güvenliği Türkiye için hayati önemdedir. Kürt bölgesinin güvenliği de Türkiye’nin güvenliğini yakından ilgilendirir. Bu noktada güvenlik ve istikrar için birlikte atacağımız adımları ele aldık.

Üçüncü başlık siyasi durum. Irak’ta yeni hükümet göreve başladı ve dün Bağdat’ta olumlu bir atmosfer gördüm. Irak’ta bütün etnik, mezhebi, dini grupların hak ettiği temsil gücüne ulaştığı, herkesi kapsayan bir siyasi yapının oluşması hepimizin tercihidir ve bu yapı Irak’ın geleceğinin garantisidir.

Dördüncü başlık ekonomiydi. Irak’la yapılan 12 milyar dolarlık dış ticaretin 8 milyar dolara yakının Kürt bölgesiylşe yapıyoruz…”

“HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK”
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Güvenlik noktasında atılacak adımları ele aldık dediniz. Peşmerge’nin eğitilmesine başlandı mı?” şeklindeki soruya, “Az önce de belirttiğim gibi Irak’ın bütün olarak güvenliği Türkiye için hayatidir. Kürt bölgesi sınır olduğu için aynı öneme sahiptir. Türkiye Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir. Bu tarihi ve stratejik bir konudur. Eğitim konusunu da ele aldık. Bu da dahil olmak üzere vereceğimiz destekler artarak devam edecek” yanıtını verdi.

“PEŞMERGE’YE YİNE İZİN VERİLİR Mİ?”
Davutoğlu’na, “Peşmerge’nin eğitimi nasıl olacak. Aynı zamanda Türkiye’den Kobani’ye yeni güçlerin geçişine izin verilecek mi?” sorusu da yöneltildi. Davutoğlu’nun yanıtı şöyleydi:

“Sadece Irak’ı değil Ortadoğu’daki durumu da ele aldık. Bu coğrafyada her konu diğeriyle ilişkili. Peşmerge’nin Kobani’ye geçişine izin vermemiz, aramızda oluşan güven ilişkisinin çarpıcı bir kanıtıdır. Ortak hareket etmemiz son derece doğal. Bundan sonra da gerektiği zaman gereken her yerde tedbir almaya ve güvenlik konusunu konuşmaya devam edeceğiz…”

MİT MÜSTEŞARI HAKAN FİDAN SORULDU
Başbakan Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili soruyu da, “Sayın (MİT Müsteşarı) Hakan Fidan’ın bana eşlik etmesi, son derece doğaldır. Güvenlik söz konusu olan her yerde istihbarat da en asli unsurdur. Bu çerçevede gerek Bağdat’ta gerek Erbil’de muhataplarla görüşmeler yapmıştır ve bunları da bize rapor etmiştir”şeklinde yanıtladı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.