logo

‘Türkiye çok defa yardımımıza koştu’

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, “Türkiye sadece şimdi değil, geçmişte de birçok felakette yardımımıza koştu” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Duhok’ta sığınmacılar için yaptığı Şarya Kampı’nı ziyaret etti.
Türkiye Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ile IKBY hükümetinden bazı bakan ve yetkililer de Barzani’yle kampa geldi.

IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre 4 bin çadırdan oluşan kamp alanını yerinde inceleyen Barzani, yardımları nedeniyle Türkiye’ye teşekkür ederek, “Türkiye sadece şimdi değil, geçmişte de yaşadığımız birçok felakette yardımımıza koştu. AFAD’ın, Kürdistan’ın başka bölgelerinde de kampları var. Türkiye hükümetinin ve AFAD’ın, bu özellikte 11 bin kişilik bir kamp daha kuracağı haberi bizi ayrıca sevindirdi” ifadelerini kullandı.

AFAD yetkililerine çabalarından dolayı teşekkür eden Barzani, “Kürdistan hükümeti olarak, kamp kurma çalışmalarında her türlü kolaylığı ve desteği verdiklerini” dile getirdi.
Kürt Bölgesel hükümetinin açıklamasında, kamptan övgüyle bahsedildi. Açıklamada Şarya Kampı’nın kışın soğuk şartları düşünülerek hazırlanmış 4 bin çadırdan oluştuğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Banyo, tuvalet ve çamaşır yıkama için kabinelerin kurulduğu kampta, çadırlara elektrik sistemi bağlandı. Çadırlar yanmaya, soğuk ve güneş ışınının etkisine karşı korumalı.”
AFAD’dan alınan bilgiye göre Duhok’un Şarya beldesinde 650 dönüm alan üzerine kurulan kamp, 20 bin kişi kalacak şekilde hazırlanıyor.

Etiketler: » » » » » » »
Share
597 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.