logo

TSK’dan Diyarbakır açıklaması

Diyarbakır’da hava komutanlığının kapatılmasını garnizon önündeki protesto sırasındaki bayrak indirme eylemine bağlayan yorumlara karşılık bir açıklama yapıldı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Hava Kuvvetleri Komutanlığının ana muharip unsurlarının tek bir komutanlık çatısı altında “Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı” olarak Eskişehir’de toplandığı belirtildi.

Açıklamada komutanlığa bağlı unsurlar şöyle ifade edildi:

“Hava harekâtını tek bir merkezden yönetmek üzere “Komutan Yardımcılığı ve Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezleri Komutanlığı” Diyarbakır’da,

Bünyesindeki kara ve deniz koordinasyon üniteleri ile hava ve füze savunmasını bir merkezden yönetecek ve angajman yetkisini kullanacak olan “Hava Savunma Komutanlığı” ise Eskişehir’de oluşturulmuştur.

Böylece; Hava Kuvvetleri bünyesinde müşterek, tam bütünleşmiş ve birlikte çalışabilir bir yapının hayata geçirilmesi sağlanarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uzayı da kapsayacak şekilde bütün hava ve füze savunma unsurları tek merkezden sevk ve idare edilebilir hale getirilmiştir.

Hava Kuvvetlerinin yeni komuta yapısı sayesinde teknolojinin sağladığı imkânlar ile daha etkin komuta ve kontrol gerçekleştirilecek; Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekât etkinliği ve caydırıcılığı artırılacaktır.

Bu teşkilatlanma, ülkemizin bulunduğu coğrafyanın jeopolitik şartlarına en uygun ve güçlü özelliklerimizi ön plana çıkaracak özgün bir yapılanmadır. Ayrıca söz konusu dönüşüm, Türk Silahlı Kuvvetlerini, güncellenen NATO Kuvvet Yapısı ile daha uyumlu bir yapıya sahip kılacaktır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığında yapılan teşkilat değişikliğinin “ÇÖZÜM SÜRECİ” ve “BAYRAK İNDİRME” olayı ile hiçbir ilgisi olmayıp uzun ve titiz bir çalışmanın ürünüdür.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
569 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.