logo

THY’den Irak açıklaması

Türk Hava Yolları, Irak’tan yurda dönmek isteyen Türk vatandaşlarının mağdur olmamaları adına gerek duyulması halinde uçak tiplerinin büyütülebileceğini, bölgedeki havalimanlarına ek sefer de düzenlenebileceğini duyurdu. Bu arada Ziraat Bankası da, güvenlik sorunu nedeniyle Bağdat’ta bulunan şubesindeki bankacılık faaliyetlerini geçici süreyle durdurdu.

THY’den yapılan yazılı açıklamada, Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle, Irak’tan ayrılmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mağdur olmaması adına bir dizi önlem alındığı kaydedildi.

THY Irak Ofislerinin, bölgede resmi tatil olan bugün de yolcularına hizmet verdiği bildirilirken, “THY’nin Irak’ta sefer gerçekleştirdiği Bağdat Havalimanı, Basra Havalimanı, Necef Havalimanı, Süleymaniye Havalimanı ve Erbil Havalimanı’ndan gerçekleştirilen tarifeli seferler normal düzenlerinde icra edilmeye devam edecektir” denildi.

Açıklamada, şu bilgi ve uyarılar da yer aldı:

“İlgili tarifeli seferlerin mevcut uçak tipleri büyütülerek daha fazla yolcunun ulaşımı sağlanabilecektir. Gerek olması durumunda ek seferlerle yolcuların transferleri sağlanmaya devam edecektir. Yaşanan olağanüstü durum sebebiyle, ofislere ulaşımın güvenlik ya da benzer nedenlerden ötürü mümkün olmaması durumunda Irak’taki Türk vatandaşlarının uçak biletlerini Türkiye’deki yakınları aracılığıyla internetten ya da turizm acentelerinden temin edip, e-biletlerin rezervasyon kodu ve bilet numaralarının mutlaka yolcunun kendisine iletilmesi gerekmektedir. Bağdat’tan seyahat edecek yolcularımızın erişim imkanı bulunan herhangi bir yerden biletlerinin çıktısını temin etmeleri halinde uçuşları gerçekleştirilecek, aksi takdirde havalimanlarına biletsiz girişte sorun yaşayabileceklerdir. Herhangi bir mağduriyete mahal vermemek için yolcuların, biletleriyle birlikte uçuş saatinden en az 3 saat önce havalimanında bulunmaları önem arz etmektedir.”

Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’un büyük bölümünü hafta başında kontrol altına alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, Musul’a dizel yakıt taşıyan 31 tanker şoförünü rehin almıştı.

IŞİD militanları daha sonra da Musul konsolosluğunu ele geçirerek 49 konsolosluk personelini rehin aldı.

ZİRAAT BANKASI BAĞDAT’TAKİ FAALİYETLERİNİ DURDURDU
Bu arada Dışişleri Bakanlığı’nın Irak’a yönelik seyahat ve güvenlik uyarısının ardından Ziraat Bankası da bazı güvenlik sorunları nedeniyle Bağdat şubesindeki bankacılık faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Kararını bugün itibarıyla uygulamaya koyan Ziraat Bankası’nın Bağdat’taki şubesinde personel de izne ayrıldı.

ERBİL ŞUBESİNDE HERHANGİ BİR SORUN YOK
Geçici bir süre bankacılık faaliyetlerinin yapılmayacağı şube için Ziraat Bankası yönetimi önümüzdeki hafta tekrar bir durum değerlendirmesi yapacak. Bu değerlendirmenin ardından söz konusu şubedeki bankacılık faaliyetleri yeniden başlayabilecek.

Bu arada, bankanın Erbil kentindeki şubesinde herhangi bir sorun bulunmadığı öğrenildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
887 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.