logo

‘Tehdit savurana haddi bildirilir’

Savcı Zekeriya Öz’ün Başbakan Erdoğan ve kendisi hakkındaki suç duyurusuna tepki gösteren İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Başbakan’a, bakana kimse hem devletin içerisinde bulunup hem de tehdit savuramaz, ona haddi bildirilir” dedi.

Bakan  Ala, Savcı Zekeriya Öz’ün, kendisi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili konuştu.

Ala, ”Kiminle kimi muhatap edeceğinize iyi bakın, hem suç işleyip, hem de suç duyurusunda bulunma, herhalde bu paralel yapının genetiğinde var. Suçu işliyor, ondan sonra da… ilk defa sizden duyuyorum. Ama önemli değil geçelim” diye konuştu.

Ala, “paralel yapı”ya yönelik operasyonlara ilişkin soru üzerine, operasyonların süreceğini, son operasyonda hakkında gözaltı kararı bulunan 33 polisin açığa alındığını bildirdi.

Bu soruşturmalar kapsamında şu ana kadar 300’ü aşkın polisin açığa alındığını ifade eden Ala, şöyle konuştu: ”Suçlu olduğu idari ve adli yönden tespit edilenler hakkında gereği yapılıyor. Açığa alınması gerekenler, görevden alınması gerekenler, görevden alınıyor. Yeri değiştirilmesi gerekenlerin yeri değiştiriliyor. Hukuk içinde suç hiç bir zaman gizli, saklı kalmaz. Kalmaması da gerekir, devlet öyle işlemez, gereği yapılıyor. Hem adli yönden hem idari yönden bu süreçte devam ediyor.”

“Kimler meselenin ortağı ise oraya kadar uzanacak” Soruşturmanın yargı ve medya mensuplarına genişleyip genişlemeyeceği sorulan Ala, bunu soruşturmaların ortaya çıkaracağını söyledi. Ala, ” Bu meselelerde Başbakan’ı dinlerken, Türkiye’nin ulusal güvenliğine o tır operasyonlarıyla saldırıda bulunurken, Türkiye’de darbe girişiminde bulunurken, kimler meselenin ortağı ise elbette oraya kadar ulaşacaktır” dedi.

“Milletin gözü önünde suç işlenmiş, bunu hiç bir güç cezasız bırakamaz” diyen Ala, şöyle devam etti: “Şimdi sizin biz onu yapmazsak, şöyle sormanız gerekmiyor mu ‘Neden bir şey yapılmıyor ‘ zaten onu soruyordunuz. Şimdi de gereği yapılıyor. Bu sefer niye gereği yapılıyor diye gündem oluşturuluyor. Elbette yapılacak, devlet bunun için var. Bu memlekette 17 Aralık 25 Aralık yaşanmadı mı Türkiye’nin istikrarına kastedilmedi mi? Türkiye’nin ulusal güvenliği çalınmadı mı? Türkiye’de devletin en gizli telefonları eklemeler çıkarmalar yapılarak dinlenmedi mi? Bakanlar, eski Başbakanlar yeni başbakanlar başka isimlerle terör örgütü, örgüt nitelenmesiyle dinlenmedi mi , dinlendi.

Peki biz milletimize ne söyledik, ‘bunlar tespit ediliyor ve gereği yapılacak’ tespit edildi ve gereği yapılıyor. Bu kadar nettir. Bulunduğu titri taşıyamayanlar, derhal bu devlet içinden kendileri bize fırsat bırakmadan ayrılmalıdırlar. Türkiye’nin Başbakanına, Bakanına, kimse hem devletin içerisinde bulunup hem de tehdit savuramaz, ona da haddi bildirilir. Öyle çete anlayışıyla baştan içinde bulundukları tarzla bugün devleti yöneteceklerini devam edeceklerini zannedenler, bunun bedelini öderler. Onun için doğru dürüst herkes içini yapacak. Bu size normal geliyor mu? Demokratik bir düzende, ülkenin başbakanına, bakanına her hangi bir kamu görevlisi nasıl hakarette bulunabilir, bulunursa orada nasıl durur. Peki HSYK ne iş yapıyor. Ben size soruyu şöyle sorayım, HSYK’nın suçu örtbas etme görev yetkisi var mı? Neden hemen harekete geçip bakmıyor, neden gereğini yapmıyor. O zaman onlar için gereği yapılmaz mı? Millete karşı milletin gözü önünde suç işleyip ondan sonra da herkes bulunduğu yerde oturacağını hiç bir şey yapılmayacağını mı zannediyor. Öyle bir devlet olmaz arkadaşlar.”

Etiketler: » » » » » » »
Share
603 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.