logo

‘Tayyip Erdoğan’ın sarayı değil’

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yönelik eleştirilere bir kez daha tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarayın ülkenin nereden yönetildiğinin yanıtı olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bu saray Tayyip Erdoğan’ın sarayı değil. Burası Türk milletinin sarayıdır” dedi.

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde konuşma yapıyor.

Cumhubaşkanlığı Sarayı’nda düzenleen törende konuşan Erdoğan, ödül alan sanatçılara tek tek teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu topraklar alimler, sanatçılar yetiştiriyor. Fikir, lisan varsa vardır. Fikir tohumunu kurutamadılar. Sanat ruh, heyecan varsa en önemlisi de hikmet varsa, ahlak varsa vardır. Sanatçımızın yetişmesine engel olamadılar. İlim ve sanatın uluslararası camiada takdiri önemli.

‘BAL GİBİ YETİŞİYOR’
Dünyadaki şöhretli ödülleri almıyor diye sanatlarımız metruk bir halde bırakılmaz. ‘Biz de sanatçı yetişmiyor’ deniyor. Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil. Bal gibi yetişiyor. Mahalle baskısına rağmen sanatçı yetişiyor, Allah’a hamdolsun hem de çok sayıda yetişiyor.

NOBEL ELEŞTİRİSİ
Nobel, kararlarını objektif mi veriyor Asla. bunları bizzat gördük, görüyoruz ve yaşıyoruz. Uluslararası kurumlar, Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, kararlarını objektif mi veriyor Asla. Yine söylüyorum, dünya 5’ten büyüktür. 5 ülke sadece Hristiyanlardan oluşuyor. Aralarında Müslüman yok.

‘O LAFI BIRAK’
Suriye’de 300 bin kişi ölmüş, 400 bin kişi ölmüş umurlarında mı? Asla. Türkiye 1 milyon 600 bin insanı şu anda kabullenmiş, umurlarında mı? Karşımıza geldikleri zaman ‘Tebrik ederiz. Çok güzel işler yapıyorsunuz. Hakikaten başardınız.’ Ya o lafı bırak. Bütün bu yükü sırtına almış Türkiye’ye ne kadar destek verdin Ondan bahset. Asla. Ama arzu ettikleri yerlere bu destek kanallarını açıyorlar. Afrika’nın elmaslarını, altınlarını araştırıyorlar. Başka yaptıkları bir şey yok.

‘KİMSE GÖRMESE DE…’
Eğer meseleye ideoloji gözlüğüne bakıyorsanız, belki göremezsiniz. İdeolojik saplantılardan kurtulabilseler, bu toprağın insanı gibi bakabilseler cevheri görebilecekler. Bugün, milletimizin ihtiyaç duyduğu şey, milletini küçümseyen aydına projektör tutabilmektir. Kimse görmese de sanat sanattır, sanatçı sanatçıdır.

‘CEVABI BU SARAY VERECEK’
Biliyorsunuz, neler söylediler, neler söylüyorlar, neler söylemeye devam edecekler. Varsın söylesinler, hiç umurumuzda değil. Biz büyük bir devlet olmanın gayreti içerisindeyiz ve bu gayretimizi de sürdüreceğiz. Dolmabahçe Sarayı’mız var, Topkapı Sarayı’mız var halen onunla övünürüz. Şu anda ‘acaba Türkiye Cumhuriyeti Devleti nereden yönetiliyor, yönetildi?’. Bu soruyu soranlara bir cevap vermek gerektiğinde işte bu cevabı, bu duruşuyla bu saray verecektir.

‘TAYYİP ERDOĞAN’IN SARAYI DEĞİL’
Burası Tayyip Erdoğan’ın sarayı değil, burası Türk milletinin sarayıdır. Bu saray sadece Türk milletinin kendi imkanlarıyla inşa edilmiş olan bir saraydır. Bu sarayın içerisinde sadece cumhurbaşkanlığının görevlileri çalışacaktır, millet burada ağırlanacaktır. Devlet başkanları gelince onurla, gururla burada ağırlamaya başladık.

‘BU MİLLET HERVELE YAPIYOR’
İslam Ansiklopedisi’nin içerisinde öyle zannediyorum ki, hervele kelimesi de yerini almıştır. İnanıyorum ki artık bu millet hervele yapıyor. Bu çok önemli.”

Hervele: Hervele kelimesi, İslam Ansiklopedisi’nde “Hac ve umrede Safâ ile Merve arasında sa‘y yaparken belli bir mesafenin süratli ve canlı bir yürüyüşle geçilmesini ifade eden terim” olarak geçiyor.

Söz konusu terim, Osmanlıca-Türkçe sözlükte ise “yürümek” ve “koşmak” olarak yer alıyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.