logo

Taşlanarak ölüm infial yarattı

Sevdiği adamla evlendiği için ailesi tarafından taşlanarak öldürülen kadın için, insan hakları savunucuları ayağa kalktı. Başbakan Şerif’ten de açıklama geldi.

Pakistan’da Farzana Pervin isimli kadın, kendi istediği adamla evlendiği için salı günü ailesi tarafından herkesin gözü önünde taşlanarak öldürülmüştü.

Üç aylık hamile kadının kocası, polisin olaya seyirci kaldığını öne sürmüştü.

Pervin’in babası polise teslim olurken, saldırıya katılan birçok kişiyle ilgili ne yapılacağı belirsizdi.

Akıllara durgunluk veren olay, ülkede infial yarattı. Başkent İslamabad’da onlarca insan hakları savunucusu yaşananları protesto etmek için toplandı.

Namus cinayetlerinin yanyın bir sorun olduğunu ve günden güne büyüdüğünü belirten protestocular, medyanın hassas tutumuna karşın hükümetin aynı hassasiyeti göstermediğini dile getirerek yetkilieri suçladılar.

Olayla ilgili Başbakan Navaz Şerif’ten de gir açıklama yaptı. Olayı vahşice işlenmiş bir cinayet olarak tanımlayan Şerif, konuyla ilgili derhâl harekete geçilmesi istendi. Şerif, en yakın zamanda masasında cinayete ilişkin bir rapor görmek istediğini de belirtti.

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu’na göre geçen yıl kayıtlara geçen 869 töre cinayeti var ancak gerçek sayının çok daha yüksek olabileceği iddia ediliyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
653 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.