logo

Taliban’dan kurtuldu, ülkeyi karıştırdı

Obama yönetimi 5 yıla yakın süre Taliban’ın elinde esir kalan çavuş Bowe Bergdahl’ı kurtardığına pişman olacak gibi. Cumhuriyetçi kongre üyeleri, kendilerinden habersiz gerçekleştirilen operasyona tepkili.

Obama yönetiminin, yaklaşık 5 yıl Taliban’ın elinde esir kalan çavuş Bowe Bergdal’ı kurtarması siyasi krize yol açtı.

Özellikle Cumhuriyetçiler, Kongre’ye danışılmadan böyle bir pazarlığa girişilmesine öfkeli.

Tepkili isimlerin başında gelen senatör John McCain, “Her ne kadar çavuş Bergdahl’ın kurtarılmasını takdir etsek de ortada yanlış alınmış bir karar var. ABD askerlerinin hayatını riske atan bu hata bence kabul edilemez” dedi.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner de, Obama yönetiminin tek taraflı aldığı bu karardan ötürü Kongre’ye hesap vermesi gerektiğini belirtti.

Bu açıklamanın ardından, Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’ı Taliban ile gizli yürütülen pazarlıkla ilgili ifade vermek üzere komiteye çağırdı.

Asker Bergdahl’ın serbest kalmasıyla gündeme gelen bir diğer konu ise, Afganistan’da birlikte görev yaptığı silah arkadaşlarının tepkisi. Bergdahl’ın sadece firar etmediğini, aynı zamanda arkadaşlarını çok zor durumlara soktuğunu belirtilirken, ABD Genelkurmay Başkanı Clınt Dempsey de, bergdahl’ın ülkeye geldiğinde sorgulanabileceğini ve herhangi bir suç tespit edilmesi halinde ona göre hareket edeceklerini vurguladı.

5 üst düzey Taliban yöneticisinin Katar’a teslim edilmesi karşılığında özgür kalan Bowe Bergdahl Almanya’daki askeri hastanede tedavi görüyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
675 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.