logo

SYRIZA partisi koalisyon için sağ partiye gidiyor

Yunanistan’da seçimi kazanarak Avrupa Birliği’nde depreme neden olan SYRIZA lideri Aleksis Çipras çarşamba gününe kadar hükümeti kurmak zorunda. Henüz “seçim sarhoşu” olan Çipras koalisyon kurmak için bugün diğer partilerle görüşmelere başlayacak. Çipras’nı başvurduğu ilk parti ise, SYRIZA gibi AB ve IMF’nin kemer sıkma paketine karşı çıkan popülist sağ parti ANEL olacak.

Aleksis Çipras-SYRIZA-yunanistanAB ve IMF ile kemer sıkma politikaları konusunda anlaşma yapan Başbakan Antonis Samaras’ın Yeni Demokrasi Partisi’ni seçimde ağır yenilğiye uğratan SYRIZA oyların yüzde 36.4’ünü alarak 300 üyeli Yunan parlamentosunda 149 milletvekili kazandı. SYRIZA lideri Aleksis Çipras’ın hükümeti kurarak başbakan koltuğuna oturması için en az 2 milletvekiline ihtiyacı var.

Yunanistan’da İçişleri Bakanlığı verilerine göre seçimlere katılım oranı yüzde 63 oldu. SYRIZA ile birlikte parlamentoya 6 parti daha girmeyi başardı. Başbakan Antonis Samaras’ın Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 27, aşırı sağcı Altın Şafak (Hrisi Avgi) yüzde 6, Nehir (POTAMİ) yüzde 6, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5, Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) yüzde 4,7 ve Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) yüzde 4,6 oy aldı.

Avrupa’da aşırı solcu olarak nitelendirilen SYRIZA lideri Aleksis Çipras koalisyon kurmak için sağ bir partinin kapısını çalacak. SYRIZA gibi AB ve IMF’nin kemer sıkma politikalarına karşı olan popülist sağ Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) koalisyonda anlaşarak çarşamba gününe kadar hükümeti kurabilirler.

Yunan parlamentosuna 13 milletvekili sokmayı başaran ANEL de, SYRIZA gibi Yunanistan’ın AB ve IMF ile yaptığı anlaşmayı iptal etmesini ve borçlarını ödememesini savunuyor.

Yunanistan’da hükümeti kurma çalışmaları ise şu şekilde yürüyor. Mevcut parlamento başkanı Evangelos Meimarakis bugün öğle saatlerinde yeni seçim konusunda Cumhurbaşkanı Karolos Papulias’ı bilgilendirmesi bekleniyor.

Seçim sonuçlarından haberdar edilen Cumhurbaşkanı Papulias da, seçimde birinci parti olmayı başaran SYRIZA lideri Aleksis Çipras’a hükümeti kurma görevini verecek. Ancak Çipras’ın yeni hükümeti kurması için sadece 3 günü bulunuyor. Çarşamba gününe kadar hükümeti kuramazsa, Cumhurbaşkanı Papulias hükümeti kurma görevini mevcut başbakan Antonis Samaras’a verebilir.

SYRIZA’lı üst düzey bir yetkili, Aleksis Çipras’ın bugün başbakan ilan edileceğini ve en geç yarına kadar koalisyon hükümetinin kurulacağını iddia etti.

Partisinin seçimi kazanması sonrası dün akşam Atina Üniversitesi önünde toplananlara seslenen Çipras, “Halk ve ümit bugün tarih yazdı, egemen Yunan halkı bugün net, güçlü ve tartışılmaz bir talimat verdi. Yunanistan sayfa çeviriyor ve felaketi getiren kemer sıkma önlemlerini, otoriterliği ve beş yıllık acıyı geride bırakıyor” dedi.

AB ve IMF ile yapılan memorandumların bugün iptal edildiğini ve Troyka’nın geçmişte kaldığını belirten Çipras, “Tüm
Yunanlıları temsil edecek bir hükümet kuracağız, vatanımızı yeniden inşa etmek için mücadele vereceğiz. Yeni hükümet, tüm AB halklarının ortak çıkarını göz önüne alarak adil ve karşılıklı yararı olacak bir çözüm için müzakereye gideceğiz” diye konuştu.

Yunanistan’da SYRIZA’nın seçimi kazanması sonrası Avrupa Birliği’nin para birimi Euro’da aşırı değer kaybetti. Euro dolar karşısında son 11 yılın en düşük seviyesini gördü.

Yunanistan’da SYRIZA’nın seçim zaferi sonrası AB ülkeleri maliye bakanları bugün olağanüstü toplanacak. Toplantıda durum değerlendirmesi yapılacak ancak bir karar çıkması beklenmiyor. AB ve IMF herhangi bir karar vermeden önce Yunanistan’da hükümetin kurulmasını bekleyecek.

AB ülkelerinde, Yunanistan’la varılan kemer sıkma anlaşmasının 28 Şubat’a kadar uzatılması gündemde.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.