logo

Suriye seçimlerinde sürpriz yok!

Suriye’de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre beklenildiği gibi Beşşar Esad kazandı.

Suriye’de dün yapılan devlet başkanlığı seçimini, resmi olmayan sonuçlara yüzde 88,7’lik oyla Beşşar Esed’in kazandığı açıklandı.

Suriye Halk Meclis Başkanı Muhammed Cihad el-Lahham, seçime katılımın yüzde 73,42 olduğunu belirterek, ülke içi ve dışındaki 15 milyon 845 bin 575 seçmenden 11 milyon 634 bin 412’sinin oy kullandığını ileri sürdü.

Lahham, Esed’in, 10 milyon 319 bin 723 oy alarak yeniden, “Devlet başkanı” seçildiğini söyledi.

Seçimde yarışan diğer adaylar Hasan en-Nuri’nin 500 bin 279 oyla yüzde 4,7, Mahir Abdulhafiz Haccar’ın ise 372 bin 301 oyla yüzde 3,2’de kaldığını aktaran Lahham, geçersiz oy sayısının ise yüzde 3,8’e tekabül eden 442 bin 109 olduğu kaydetti.

MEŞRUİYET TARTIŞMASI
İç savaşın yaşandığı ülkede halk dün sandık başına gitmişti. Suriyeliler, rejimin kontrolündeki 9 bin 601 merkezde bulunan 11 bin 776 sandıkta oy kullandı.

Olaylar nedeniyle seçimlere rağbet olmayınca oy verme işlemi 5 saat uzatıldı.

Yaklaşık 50 yıldır ilk kez Esad ailesinden birinin seçimde rakibi vardı. Esad rejiminin onayıyla, eski siyasetçilerden Mahir Abdulhafiz Haccar ve eski bakanlardan Hasan Abdullah El Nuri de seçime katıldı.

Muhalifler, 150 binden fazla sivilin öldüğü, yaklaşık 6,5 milyon kişinin yerinden edildiği ülkedeki seçimin meşru olmadığını savunarak, seçimi boykot etti.

Suriye rejimi, seçimleri ülke tarihinde ilk defa birden fazla aday yarıştığı için ‘demokratik’ olarak nitelendirirken, muhalifler seçimi ‘kanlı seçim’ ve ‘saçmalık’ olarak nitelendirildi.

‘SEÇİM MEŞRU’
Öte yandan seçimi izleyen uluslararası gözlemci heyeti ise seçimin meşru olduğunu belirtti.

Rusya, Uganda, Zimbabve, Bolivya, Lübnan, İran, Filipinler, Venezuela ve Tacikistanlı gözlemcilerden oluşan heyet üyeleri, halkın yoğun bir şekilde seçime katıldığını bildirdi.

Ziyaret edilen seçim merkezlerinde “kayda değer bir durumun” olmadığını aktaran heyet üyeleri, “Ülkedeki seçimlerin şeffaf, dürüst ve demokratik bir şekilde yapıldığını, halkın özgürce iradesini yansıtıp, meşru hakkını kullandığını” dile getirdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
764 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.