logo

Soma’da Bakan Yıldız’ı ağlatan madenci gözaltına alındı!

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili olarak vardiya amiri İsmail Adalı gözaltına alındı. Arkadaşlarını kurtarmak için yeniden madene giren Adalı’nın ailesiyle buluşma anı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı duygulandırmıştı.

Soma’daki maden faciasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı, “tutuklanma talebi” ile Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen ancak serbest bırakılan İsmail Adalı için Asliye Ceza Mahkemesi’ne itiraz başvurusu yaptı.

Üst mahkeme itirazı kabul etmesinin ardından İsmail Adalı jandarma eşliğinde Soma Adliyesi’ne getirildi.

İsmail Adalı, maden kazasından sağ kurtulmasına rağmen ailesine haber vermemiş, arkadaşlarını çıkarmak için çalışmalara katılmıştı.

Maden teknikeri Adalı, madenin önünde endişe ile bekleyen babasını ancak faciadan 20 saat sonra görmüş, kazanın 6. günü ise Adalı’nın anne babası onu ziyarete gelmişti.

Adalı ailesinin buluşmasına şahit olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, genç maden teknikerinin arkadaşlarını kurtarmak için gösterdiği duyarlılık karşısında gözyaşlarını tutamamıştı.

MÜHENDİS SERBEST
Soruşturma kapsamında tutuklanan 8 zanlının avukatları Asliye Ceza Mahkemesi’ne itiraz ederek müvekkillerinin serbest bırakılmasını istemişlerdi.

Avukatların başvurusunu değerlendiren mahkemenin, maden mühendisi Yalçın Erdoğan hakkında “denetimli serbestlik” hükmünden faydalandırarak serbest kalmasına karar verdiği öğrenildi.

Erdoğan’ın salıverilmesiyle tutuklu sayısı 7’ye düştü.

36 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI
Soruşturma kapsamında “taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla gözaltına alınan 36 zanlıdan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik ile mühendisler Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy, vardiya amirleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Mehmet Ali Günay Çelik tutuklanmıştı.

Öte yandan Soma Adliyesi’nde kazadan sağ kurtulan işçilerin savcılık tarafından ifadelerinin alınması sürüyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
636 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.