logo

Soma maden faciasında son bilanço: 284 ölü

Soma’daki maden faciasında bilanço giderek ağırlaşıyor. Son açıklamayı bu sabah saat 08.15 sıralarında yapan Enerji Bakanı Yıldız, ölü sayısının 282’ye yükseldiğini söyledi. Ocakta mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları, devam eden yangın ve gaz birikimi nedeniyle sekteye uğrayarak gerçekleştirilebiliyor.

maden-patlama-soma

Türkiye tarihinin en büyük maden kazasıyla karşı karşıya!

Manisa’nın Soma ilçesindeki bir linyit madeninde patlama meydana geldi ve ardından yangın çıktı. Patlama vardiya değişimi sırasında meydana geldiği ve o sırada ocakta, olması gerekenden iki kat fazla işçi bulunduğu için bilanço daha da ağırlaştı.

Saat 20.10 sıralarında ölü sayısını 283 olarak açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 00.50 sıralarında yaptığı açıklamada 1 işçinin daha cesedine ulaşıldığını söyledi.

Böylece faciada ölenlerin sayısı 284’e yükseldi. Yıldız, bir gelişme olmaması durumunda bir sonraki açıklamanın saat 07.00 sıralarında yapılacağını duyurdu.

RAKAM BİLİNMİYOR
Kurtarma çalışmalarına 500’e yakın ekip katılırken, madence mahsur kalan işçilerin sayısı ise tam olarak bilinmiyor. Yangının büyükölçüde kontrol altına alındığı ve kurtarma çalışmalarını olumsuz etkileyen karbonmonoksiet seviyesinin de dün geceye göre 3/1 oranına düştüğü belirtiliyor. Ekipler şu sıralar, soğutma çalışmaları yapıyor.

Bazı cenazelere ulaşıldığı ve çıkarılan cenazelerin muhafaza edilmek üzere soğuk hava deposunun bulunduğu Kırkağaç’a gönderildiği de gelen bilgiler arasında.

HASTANE ÖNÜNDE UMUTLAR AZALIYOR
Saatler ilerledikçe umutlar da giderek azalıyor. Soma Devlet Hastanesi önünde bekleyen madenci yakınlarının sayısı ise giderek azalıyor. Canlı kurtulma umutlarının saatler ilerledikçe azalması nedeniyle, madenci yakınları bekleyişlerini soğuk hava deposunun bulunduğu Kırkağaç’ta sürdürüyor.

Hastande tedavisi süren 3 işçinin ise yakın bir sürede taburcu edilmesi bekleniyor.

NELER YAŞANDI?
Eynez köyü Karanlıkdere mevkiindeki Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait linyit madeninde elektrik trafosu patladı. Patlama – 150 metre kotunda meydana geldi. Patlama sonrası çıkan yangın nedeniyle yoğun duman oluştu. Kazanın, vardiya değişikliği sırasında meydana gelmesi, can kayıplarının artmasına neden oldu.

Olayın ardından madenin bulunduğu bölgeye çok sayıda ambulans ve kurtarma ekipleri gönderildi. Kurtarma ekiplerince yapılan çalışmalarda maden girişine yakın olan işçiler kurtarıldı. Kazanın nasıl olduğuna dair inceleme ve araştırma başlatıldığını belirtildi.

SOMA’NIN EN BÜYÜK İŞLETMESİ
Soma’nın en büyük maden işletmesi olduğu belirtilen şirkette, 5 bin 500 kişinin çalıştığı öğrenildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
695 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.