logo

Sıcaklık çarpması uyarısı!

40 derecenin üzerindeki sıcaklıkların beyinde hasar ve ölümlere yol açabileceği belirtilirken, yarın için 7 ilde sıcaklıklar tehlike sınırının üzerine olacak.

Bu hafta için sıcak hava dalgası uyarısında bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğüne göre özellikle yarın hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde olacak.

Bursa ve İzmir’de 38 derece beklenen sıcaklığın, Aydın, Manisa, Balıkesir, Antalya, Adana, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da 40 derece ve üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji’ye göre, 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklar, insan hayatını tahdit eden ısı çarpması ile güneş çarpması, ısı krampı veya ısı yorgunluğuna yol açabiliyor.

Fiziksel aktivite ve maruz kalınma zamanına bağlı olarak ısı çarpmasında vücudun soğutulması ya da serinletilmesi için terleme sağlayan, sıcaklık kontrol sistemi duracağı için insan hayatı için riskli bir durum yaşanıyor. Yükselen vücut sıcaklığının acilen düşürülmemesi halinde beyinde hasar oluşabiliyor ya da durum ölümle sonuçlanabiliyor.

32-40 derece arasındaki sıcaklıkta da yine fiziksel aktivite ve maruz kalınmanın zamanına göre ısı çarpması, ısı krampı ve ısı yorgunluğu ortaya çıkabiliyor.

KORUNMA YÖNTEMLERİ
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde, ısı dalgasından korunmanın yöntemlerini şöyle sıraladı:

— Hareketler yavaşlatılmalı

— Yaz kıyafetleri giyilmeli

— Hafif açık renkli kıyafetler ısıyı ve güneş ışınlarını yansıtır ve vücudun normal sıcaklığını korumasına yardımcı olur

— Vücut sıcaklığını artıracak yiyeceklerden kaçınılmalı

— Protein gibi metabolik ısı üretimini ve aynı zamanda su kaybını artıran yiyeceklerden uzak durulmalı

— Su veya alkol içermeyen sıvılar bol miktarda içilmeli

— Epilepsi, kalp, böbrek ve karaciğer hastaları, sıvı kısıtlayıcı diyet yapanlar, idrar tutma problemleri olanlar sıvı tüketimlerini artırmadan önce bir doktora danışmalıdır

— Klima bulunan alanlarda daha fazla zaman harcanmalı

— Güneş altında fazla kalınmamalı

— Kapalı bir araçta sıcaklık 60 dereceye çıkabilir, böyle bir sıcaklığa maruz kalma ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle çocuklar ve küçük ev hayvanları kapalı otomobilde asla yalnız başlarına bırakılmamalı

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
873 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.