logo

Savcı: Adliye önünde beklemeyin

Akhisar Başsavcısı Bekir Şahiner, yaptığı açıklamada basın mensuplarının adliye önünden ayrılmalarının ve ayrıca bilgi talep etmemelerinin soruşturmanı selameti açısından yararlı olacağını kaydetti.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Soma faciasına ilişkin soruşturmanın sağlıklı işleyebilmesi için basın mensuplarından ayrıca bilgi talep etmemeleri ve Soma Adliyesi önünden ayrılmalarını istedi.

Şahiner, soruşturma sürecine ilişin basında yer alan bazı haberler nedeniyle açıklama yapma ihtiyacı duyduğunu belirtti.

Suçun vasfının soruşturma kapsamlı bir şekilde tamamlandığında, cumhuriyet savcılarınca ayrıca değerlendirileceğini dile getiren Şahiner, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Soruşturma kapsamında her türlü ihtimalin değerlendirilerek araştırmaların titizlikle sürdürüldüğü, olayda bilinçli taksir veya başkaca kasıt sayılabilecek bir durumun olup olmadığının da görevli soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları tarafından değerlendirilerek soruşturma evrakının ikmalinden sonra evrakın muktezaya bağlanabileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Şahiner, soruşturmanın selameti, adil bir yargılamanın yapılabilmesi, şüphelilerin lehine veya aleyhine olan delillerin toplanabilmesi, lekelenmeme hakkı, masumiyet karinesi, mağdurların haklarının korunabilmesi için basın mensuplarının ayrıca bilgi talep etmemeleri ve Soma Adliyesi önünden ayrılmalarının yararlı olacağını da kaydetti.

Savcı ayrıca, soruşturma kapsamında halen gözaltında tutulan şüpheli bulunmadığını da ifade etti.

Açıklamada Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında ‘yakalama’ kararı çıkarıldığı iddialarına yönelik bir bilgi ise verilmedi.

Etiketler: » » » » » »
Share
594 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.