logo

12 Temmuz 2014

Salih Uçan’ın hayatını değiştiren 17 dakika

Futbol hayatını İtalya’da devam ettirecek olan Salih Uçan’ın, yeni başlayan Roma macerası inanılmaz bir tesadüfü içinde barındırıyor.

Herkes, geleceğin yıldız adayları arasında gösterilen ancak geçen sezon fazla forma şansı bulamayan Salih’in Roma’nın radarına nasıl takıldığını merak ediyordu… İtalyan ekibinin genç yıldıza ilgisinin yeni olmadığı belirlendi.
Kulübün yetenek avcısı olarak gösterilen Sportif Direktörü Walter Sabatini’nin iki sezon önce Roma’da oynanan Lazio – Fenerbahçe maçını izlemeye gittiği ve son 17 dakikada görev alan ve Fenerbahçe’nin attığı golde büyük pay sahibi olan Salih’e kısa sürede hayran kaldığı ortaya çıktı.

O gün bugündür Salih’i listesine alan ve transfer için zemin arayan Roma sonunda Fenerbahçe’nin kapısını çaldı.
İtalyanlar’ın genç futbolcuda ısrarcı olmasının en önemli nedeni ise Salih’in yeteneği. Sabatini’ye göre topu çok iyi kullanan genç futbolcunun oyun zekası üst seviyede.

20’li yaşlarda keşfediyor
Sabatini, Salih Uçan’ın kısa sürede değerini katlayacağını düşünüyor. Corintihas’tan 5 milyon euroya alınan Marquinhos’u 1 sezon içinde PSG’ye 32 milyon euro bedelle satmayı başaran Sabatini benzer bir transfer başarısını da Eric Lamela’da göstermişti. Lamela’yı 12 milyon euro karşılığında River Plate kulübünden transfer eden İtalyan ekibi, Arjantinli futbolcuyu iki sezon sonra 30 milyon euroya İngiliz ekibi Tottenham’a satmayı başarmıştı. Bu da İngiliz kulübü için bir transfer rekoru olmuştu. İki futbolcuyu da 20 yaşında keşfeden Sabatini, Salih’in de kısa sürede iki genç yıldızın izinden gideceğine kesin gözle bakıyor. Bu yüzden de Roma’nın Sabatini’nin ısrarı ile Salih için toplam 15 milyon euroyu gözden çıkardığı belirtildi.

ABD’ye gidiyor
Pazartesi günü Roma’nın kampına katılacak olan Salih ardından yeni takımıyla birlikte ABD’ye gidecek. Genç yıldız burada Avrupa’nın önde gelen takımlarının katıldığı turnuvada yer alacak.

‘Futbolun yeni yıldızı olacak’
Roma’nın Genel Direktörü Mauro Baldissoni, Fenerbahçe’den kiraladıkları genç futbolcu Salih Uçan’ı yere göğe sığdıramadı.
Salih’in henüz 20 yaşında olduğunu hatırlatan Baldissoni, “Salih çok genç ve uluslararası futbolun yeni yıldızlarından birisi olacak. Onu bunun için Fenerbahçe’den aldık” ifadelerini kullandı.
Baldissoni, Roma’ya yeni bir Totti aradıkları ve bunun da Uçan olacağı iddialarına ise, “Bu ağır sorumluluğu hiç kimsenin omuzlarına yüklemek istemeyiz. Biz aslında yeni şampiyonlar arıyoruz. Salih de onlardan birisi ve Totti olarak değil kendi adıyla bunu başaracak” diye yanıt verdi.

Baldissoni, AB dışı oyuncu kontenjanı nedeniyle Salih Uçan’ı bir süreliğine İtalya’daki başka bir kulübe kiralayacakları söylentilerine ise, “Salih, Roma’da kalacak” şeklinde karşılık verdi.

SALİH KİMDİR?
Adı: Salih Uçan
Doğum tarihi: 6.1.1994
Doğum yeri: Marmaris, Muğla
Boyu: 1.82
Mevki: Orta saha
Kaynak: Milliyet

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
1082 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.