logo

Rusya’ya yeni yaptırım tehdidi!

Ukrayna’nın doğusunda Luhansk ve Donezk’te kurulan halk cumhuriyetleri konusunda Rusya’nın geri adım atmasını sağlamak için ABD ve AB yeni yaptırım kararları alacaklarını bildirdiler.

rusya-asker-ukraynaAlmanya’dan ve AB’nin yeni göreve getirilen dışişleri sorumlusu Federica Mogherini’den sonra ABD de Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından yapılan seçimleri hukuka aykırı ilan ederek, Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulayacağını bildirdi.
Waşington Başkanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada, Rusya’nın bu seçimleri meşrulaştırmaya çalıştığı, Minsk’te yapılan barış planıyla verdiği sözleri tutmaması halinde Rusya’ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımların daha da sertleştirileceği belirtildi.
Rusya Dışişleri Bakanlığının, Doğu Ukrayna’daki insanların iradesine saygı duyacakları yönündeki açıklamadan sonra, Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel de bir açıklama yaparak AB’nin yeni yaptırımlar kararlaştırabileceğini söylemişti.
AB’nin yeni dışişleri sorumlusu Federica Mogherini, Avrupalı 6 basın organıyla yaptığı basın görüşmesinde, Rusya’ya yaptırımların ekonomisini zora sokmakla birlikte Moskova’nın kararlarını değiştirmek bakımından bir işe yaramayacağını kaydetti. Mogherini, bu şüphelerine rağmen cezai müeyyidelerin devam etmesi gerektiğini savundu. (Dünya Bülteni)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.