logo

Paralel soruşturmada11 polis için tutuklama kararı

Emniyet’te yapılan operasyonda “paralel yapı” iddiasıyla gözaltına alınan 49 polisin adliyedeki sorgulaması tamamlandı. Sorgu esnasında yaşanan tartışmalar nedeniyle 17 şüphelinin sorgusunu tamamlayamayan ve dosya üzerinden karar veren mahkeme, 11 şüphelinin tutuklanmasına hükmetti. Sorgudan sonra tutuklananlar arasında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün, Van Terörle Mücadele Şube Müdürü Serdar Bayraktutan da bulunuyor. Haklarında tutuklama […]

Emniyet’te yapılan operasyonda “paralel yapı” iddiasıyla gözaltına alınan 49 polisin adliyedeki sorgulaması tamamlandı.

Sorgu esnasında yaşanan tartışmalar nedeniyle 17 şüphelinin sorgusunu tamamlayamayan ve dosya üzerinden karar veren mahkeme, 11 şüphelinin tutuklanmasına hükmetti.

Sorgudan sonra tutuklananlar arasında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün, Van Terörle Mücadele Şube Müdürü Serdar Bayraktutan da bulunuyor.

Haklarında tutuklama kararı verilen diğer isimler ise şunlar: Muhammed Kaya, Erhan Körtek, Ensar Doğan, Aytekin Koçak, Ali Fuat Altıntaş, Abdulkadir Ağır, Yunusemre Uzunoğlu, Şahin Akdeniz ve Mehmet Örs.

11 şüphelinin, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini casusluk amacıyla temin etmek” ve “Resmi belgede sahtecilik” gerekçesiyle tutuklandığı öğrenildi.

Soruşturma kapsamında mahkemece ifadeleri alınamayan 17 kişinin tamamı da serbest kalanlar arasında.

Serbest kalan 38 kişiden; aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse ve Emniyet Amiri Gaffur Ataç’ın da bulunduğu 8’i hakkında da yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

TUTUKLU POLİS SAYISI 31’E YÜKSELDİ
Emniyet’te “paralel yapı” iddiasıyla 22 Temmuz’da başlatılan operasyonda gözaltına alınan 115 polisten 20’si tutuklanmıştı. Bu son tutuklamalarla birlikte operasyon kapsamındaki tutuklu sayısı 31’e yükseldi.

YAPILAN SORGU TAMAMLANAMADI 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılıkça ifadelerine başvurulmasının ardından tutuklanmaları talebiyle İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen 49 kişiden 28’inin sorgusu dün gece tamamlanmıştı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın 6. katındaki mahkemede hakim İslam Çiçek, dünkü sorgulama işlemini, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’ün de aralarında bulunduğu 28 kişinin sorgulanmasıyla saat 03.30’da sona erdirmişti. Diğer 21 kişinin sorgu işlemi ise sabah saat 11.30’da tekrar başladı.

Normalde sabah saat 09.00’da başlaması gerekirken, mahkemenin çağrısına rağmen bazı şüphelilerin avukatlarının adliyede olmadığı ve daha sonra geleceklerinin bildirilmesi üzerine 11.30’a sarkan sorgu işlemlerinde, şüpheli avukatları ile Hakim İslam Çiçek arasında usul tartışmaları yaşandı.

Duruşma salonuna sırayla alınan 4 şüphelinin avukatı, müvekkillerinin emniyet ve savcılıkta verdiği ifadelerin okunmasını ve daha sonra savunma alınmasını talep etti.

SANIK AVUKATLARI SALONU TERK ETTİ 
Hakim Çiçek’in bu talepleri kabul etmemesi ve ara kararlar yazdırması üzerine avukatlar, sorgulamaya girmeyeceklerini iletti.

Hakim Çiçek de sorgulamaya girmemeleri nedeniyle İstanbul Barosu’ndan avukat talebinde bulundu. Hakim Çiçek, 4 şüphelinin sorgulama işlemini yaşanan tartışmalara rağmen bitirdi.

Normalde sorgulaması yapılması gerekirken usul tartışmaları yüzünden sorgulamaları yapılamayan 17 şüphelinin avukatları ile Hakim Çiçek arasındaki tartışmalar ise gün boyu sürdü.

Hakim Çiçek, toplam 49 şüpheliyle ilgili kararanı saat 21.00’de İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan büyük duruşma salonunda okuyacağını açıkladı.

Ancak karar, şüphelilerin salona transferine yaşanan güçlük nedeniyle 3 saat gecikmeli olarak 00.00 sıralarında açıklandı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
652 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.