logo

Ortaköy Camii açılıyor

İstanbul‘da tarihi Ortaköy Camii, üç yıllık tadilatın ardından yeniden hizmete giriyor. Restorasyonla ilgili konuşan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, toplam maliyetin 7 milyon lira olduğunu söyledi.

Osmanlı padişanlarından Sultan Abdülmecid tarafından 161 yıl önce Ortaköy kıyısına yaptırılan Ortaköy Camii, üç yıl süren restorasyonun ardından yarın hizmete giriyor.

Tarihindeki en kapsamlı restorasyonu geçiren cami, aslına uygun olarak yenilendi.

Çok sayıda işçinin görev yaptığı restorasyon çalışmalarında asma kat kaldırıldı. Camideki taş, kurşuni, metal, ahşap ve kalem işlerine ayrı ayrı çalışıldı.

Tarihi cami, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden açılacak.

7 MİLYON LİRAYA MAL OLDU
Konuyla ilgili  konuşan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, restorasyonun toplam 7 milyon liraya mal olduğunu açıkladı.

Batı tarzında yapılan camide yer alan süslemelerin restorasyon sürecinin tamamlanmasının uzamasına neden olduğunu kaydeden Ertem, şunları söyledi:

Son restorasyon 50 sene önce yapılmıştı. 50 senelik bir tahribat vardı. O günün koşullarında çimento harçla uygulama yapılmıştı ama bunun taşlara zarar verdiğini gördük. Bu çimento harçların tamamı arındırıldı. Zemin betondu, kaldırılarak ahşap yapıldı.

Tahrip olan her yer elden geçirildi. Taşlarda yıpranmalar vardı. Onun için yıpranan taşlar tamamlandı, çürüyenler yenilendi. 19. yy yapılan barok usulü bir cami bu. Bu nedenle batı tarzı olduğu için süslemeler yoğun olarak kullanılmış. Bu işimizi zaman anlamında sıkıntıya soktu.

Dolmabahçe Sarayı’ndaki ustalarımız vasıtasıyla yapabildik. Buradan Meclis Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Eski ve boş bırakılmış bir alan yok, hepsi yenilendi. Yarın açılışla birlikte İstanbulumuzun bu eserine tekrar kavuşacağı müjdesini verebilirim.

restorasyonu sponsor firma aracılığıyla yaptık. Bu firma ayrıca, Vakıflar Müdürlüğü’nün iştiraki olan bir şirket. 7 milyon liraya yakın bir maliyeti oldu. Bu hizmete göre maliyetin çok yüksek olmadığını düşünüyorum.”

Ortaköy’ün simgesi olan Ortaköy Camii, Sultan Abdülmecit Han’ın emriyle 1853 yılında inşaa edildi. Nigoğos Balyan’ın mimarlığını yaptığı cami, neo barok tarzında bir yapı. Ortaköy Camii’nin minareleri 1894’teki depremde yıkılmıştı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.