logo

Operasyon kanlı bitti: 2 ölü, 7 yaralı

Avustralya’nın Sidney kentinde bir kafede müşteri ve çalışanları saatlerce rehin tutan saldırgana polis operasyon yaptı. Polis operasyonu Türkiye saatiyle 17.15’te başladı. Operasyonun başlamasıyla kafede büyük bir patlama sesi duyuldu. Operasyonda 2 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı iddia ediliyor. Avustralya polisi, ölü ve yaralı hakkında henüz açıklama yapmadı ancak operasyonun sona erdiği belirtiliyor.

Avustralya-Sidney-cafe-saldırgan-operasyonAvustralya polisinin operasyon düzenlediği kafede 2 kişinin öldüğü ve 7 kişinin yaralandığı iddia edildi. Polis operasyonun sona erdiğini açıkladı ancak saldırganın akibetiyle ilgili henüz bir açıklama yok.

Avustralya’nın Sidney kentinde 16 saat süren rehine krizinde ilginç detaylar ortaya çıktı. Avustralya televizyonu “7 News”, Lindt-Cafe’de onlarca kişiyi rehin tutan saldırganı uzaktan çekmeyi başarmıştı.

Kafenin penceresinden görüntüsü çekilen saldırganın yüz hatlarını görmek de mümkün. 40-50 yaşlarında olan saldırgan uzun boylu.

İslamcı militanlar gibi uzun sakalı bulunmayan saldırgan kirli bir sakala sahip. Saldırgan başına bir bant geçirmiş ve üzerinde “Muhammed” yazısı yer alıyor.

Saldırgan yanında sürekli bir sırt çantası taşıyordu ve elinde bir av tüfeği bulunuyordu.

Avustralya polisi ise, saldırganın kimliğini tespit etti ancak bu aşamada kamuoyuna açıklamak istemiyor.

“Sydney Morning Herald” gazetesi ise, silahlı saldırganın 50 yaşındaki “Haron Monis” isimli şahıs olduğunu yazdı. Monis’in geçtiğimiz Nisan ayında cinsel tacizden tutuklandığı ve Kasım ayında kefaletle serbest kaldığı iddia edildi. Saldırganın İran kökenli olduğu da iddialar arasında.

Sidney’deki Müslüman cemaati liderlerinden Camal Rifi de, Avustralya medyasına yaptığı açıklamada, saldırganı tanıdığını söyledi.

Lindt-Cafe’de 12 ile 29 arasında kişiyi rehin alan saldırgan kendisini radikal bir İslamcı olarak tanıtıyor. Avustralya Başkanı Tony Abbot’la doğrudan temas kurmak isteyen saldırganın IŞİD’e ait bir bayrak istediği de iddialar arasında.

Saldırgan kafedeki kontrolü tam olarak ele geçirememişti ve 5 kişi silahlı saldırgana rağmen kaçmayı başarmıştı. Kaçma olayına rağmen saldırgan rehinelere zarar vermedi. Polis operasyon başlatmadan önce son ana kadar temkinli davrandı.

Saldırganla pazarlık yapan polis, kan dökülmeden rehine krizini sona erdirmeye çalıştı. Saldırgan, rehineleri dönüşümlü olarak pencerelerin kenarında ayakta tuttu.

Saldırganın rehinelere medya organlarını aratarak bir takım talepler iletti. Operasyon başlayana kadar bu talepler gizli tutuldu.

Yaşananların Avustralya’da Müslümanlara misilleme saldırıları düzenlenebileceğine dair endişeler de var. Avustralya halkı bu endişeler karşısında Müslümanlarla birlikte olduklarını göstermek için sosyal medya üzerinden kampanya başlattı.

Sokakta yürümeye korkan veya toplu taşıma aracına binmeye çekinen Müslümanlara,“Seninle birlikte seyahat edebilirim. Gideceğin yere kadar sana eşlik edebilirim”etiketiyle destek mesajları yağıyor.

Irak ve Suriye’de terör saldırıları gerçekleştiren IŞİD daha önce Avustralya’daki destekçilerine bireysel saldırılar düzenlemeleri yönünde çağrıda bulunmuştu.

ABD’nin öncülüğündeki IŞİD’le mücadele operasyonuna destek veren Avustralya’da Eylül ayında terör tehdidi seviyesi yükseltilmişti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.