logo

Önce Başbakanlık sonra Köşk’te zirve

Irak’ın Musul kentinde Türk Başkonsolosluğu’nun IŞİD militanları tarafından basılması nedeniyle Başbakanlık’ta yapılan olağanüstü toplantının ardından Gül’ün çağrısıyla Köşk’te de bir zirve yapıldı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na baskın düzenlemesi Ankara’yı alarma geçirdi.

Başbakanlık’ta konuyla ilgili olağanüstü toplantı gerçekleştirildi. Ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel’in de aralarında olduğu bazı isimleri Köşk’e çağırdı.

İlk önce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la konuyu masaya yatırdı.

Yaklaşık iki saat süren zirvenin ardından Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, toplantıda Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk’ün de yer aldığı bildirildi.

Korgeneral Erdal Öztürk’ün de toplantıya katılması, askeri harekat ihtimalinin de masaya yatıldığı yorumlarına neden oldu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Efkan Ala, “Dışişleri Bakanlığımız açıklama yapacak, onu bekleyin” dedi.

Gelişmelerle ilgili bilgi almak üzere Naci Koru’yu Çankaya Köşkü’ne çağıran Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ardından bir zirve çağırısı daha yaptı.

Saat 19.00’da başlayan toplantıya Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesi nedeniyle 1 saat geç katıldı.

Çankaya Köşkü’ndeki olan zirveye ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

Toplantı 21.45 sıralarında sona erdi. Basına kapalı yapılan toplantı sonrası bir açıklama beklenmiyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
882 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.