logo

Ölü sayısı 44’e yükseldi!

efkan alaİstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 44’e yükseldi. Saldırıda başından ağır yaralanan 25 yaşındaki Yasin Öcal, tedavi gördüğü Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, saldırıyla ilgili Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. İçişleri Bakanı Âlâ, “Canlı bomba intihar eylemini gerçekleştiren 3 kişiden 1’inin kimliği ve uyruğu belirlendi. Ölü sayısına intihar bombacısı 3 kişi dâhil değildir. Bunlardan 19’u yabancıdır” dedi. Bakan Âlâ, hastanede tedavi altında olan 94 kişi olduğunu belirtti.

“Emareler DAEŞ’i gösteriyor”

Bakan Âlâ, “Bütün şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler, belgeler ve bulgular bu saldırıyı DAEŞ terör örgütünün gerçekleştirdiği yönünde tahminleri kuvvetlendirmektedir. Emareler onu göstermektedir. Ama soruşturma neticelenince daha berrak bir biçimde söylenecektir” dedi.

Saldırıyla ilgili operasyonlarda şu ana kadar 9’u Türk 4’ü yabancı olmak üzere 13 kişinin gözaltına alındığını belirten Âlâ, saldırıda kullanılan patlayıcılar için ‘fabrikasyon patlayıcılar’ dedi.

IŞİD’le mücadeleye değinen Âlâ, “DAEŞ terör örgütüyle ilgili olarak bugüne kadar 5310 kişi gözaltına alındığını, bunlardan 1654’ünün tutuklandığını” aktardı. Sadece 2016 yılında 1654 kişinin gözaltına alındığını 791’inin yabancı uyruklu olduğunu ve 663’ünün tutuklandığını belirtti.

Bakan, “Bugüne kadar 145 ülkeden 50 bin 677 kişiye ülkeye giriş yasağı koyduk. 98 ülkeden 3 bin 603 kişi sınır dışı edildi” dedi.

Saldırı nasıl gerçekleşti

Bakan Âlâ, saldırının nasıl gerçekleştiğini de şu sözlerle anlattı:

“Üç kişi bir taksi ile gelmişlerdir. Bir terörist dış hatlar giriş terminaline doğru gitmekteyken polis tarafından durdurulmak istenmiş, polise ateş açarak bu terörist yaralanmış ardından otoparkın merdivenlerinden aşağıya inerek kendini patlatmıştır. İkinci ve üçüncü terörist ise dış hatlar giriş katına girer girmez etrafa ateş ederek ters istikametlere koşmuşlar çünkü bariyerleri ve oradan girişin mümkün olmadığını biliyorlar ve birisi orada kendini patlatıp polis tarafından vurulmuş, yerdeyken kendini patlatmıştır. Üçüncü teröristte yine panikle aşağıya doğru koşarak burada kendini patlatmış.”

Kullanılan patlayıcı

“Kullanılan patlayıcılar, RDX TNT PTN karışımı, fabrikasyon tipi patlayıcılardır. Bunları şunun için söylüyorum, bu işin uzmanı olanlar bu bilgilerin çok önemli olduğunu,buralardan çok önemli hususlara varılabileceğini bilirler.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
235 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.