logo

Nurtepe, Sancaktepe ve Sultangazi’de gerginlik

İstanbul Sarıgazi, Sultangazi ve Nurtepe’de Halk Cephesi ile HDP üyeleri arasında kavga çıktı. Polis gruplara TOMA’larla müdahale etti.

Sancaktepe Sarıgazi’de Halk Cephesi ve HDP üyeleri karşı karşıya geldi. Çıkan olaylara polis TOMA ve zırhlı araçlarla müdahale etti.

Bir grup, Sarıgazi Halkların Derneği’nin binasına molotof kokteyli attı.

Yollara barikat kurup ateşe verdi. Çıkan olaylara polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

NURTEPE DE KARIŞTI
Kağıthane Nurtepe’de ise aynı iki grup arasındaki olaylar bayramın ikinci günü başladı.

İddiaya göre Halk Cephesi üyeleri, cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Nurtepe’deki seçim standını kaldırmak istedi.

İki grup arasında taşlı sopalı kavga çıktı. Polis grupları dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası kullandı.

GAZİ MAHALLESİ’NDE DE OLAYLAR ÇIKTI
Sultangazi Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi üzerinde toplanan bir grup, saat 16.30 sıralarında yolu trafiğe kapattı.

Yolun kapatılması üzerine polis ekipleri gruba müdahale etti.

Biber gazı ve TOMA’dan sıkılan tazyikli su ile müdahale edilen grup üyeleri ara sokaklara kaçtı.

Polisin geri çekilmesi üzerine grup üyeleri ara sokaklardan yine caddeye çıktı.

Polis ve göstericiler arasında gerginlik sürerken, polisin güvenlik önlemlerini arttırdığı görüldü.

HDP’DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI
Bu arada HDP İstanbul İl Örgütü’nden, Kağıthane Nurtepe’de seçim çalışması yapan HDP’li grup ile Halk Cephesi üyeleri arasında çıkan kavgaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, gerginliğin bugün de diğer mahallelere taşınarak sürdürülmeye çalışıldığı, bunun parti açısından kabul edilebilir olmadığı belirtildi.

HDP’nin, Türkiye’nin demokratikleşmesi mücadelesini sürdürdüğü aktarılan açıklamada, bu mücadelede herkes için demokrasi taleplerinin, aynı zamanda herkesin özgürce siyaset yapması hedefli olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “HDP, hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir. Özgür Demokratik Alevi Derneği’nin standına yapılan engelleme ve saldırı bu anlamda kabul edilebilir değildir” ifadesine yer verildi.

Bu anlamda HDP ve bileşenlerinin, farklı halklar ve inanç gruplarıyla karşı karşıya getirilmesinin, düşmanlaşma yaratma doğrultusundaki girişimlerin kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“HDP, barış ve kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesini hiçbir kışkırtmaya yol vermeksizin sürdürecektir. Bugün Türkiye’nin herhangi bir yerinde yaşanacak her tür gerginlik egemen güçlere yarayacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkımızı, demokrasi ve barış güçlerini sağduyuya davet ediyoruz.”

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
754 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.