logo

NSA’nın Almanya’daki gizli üsleri

Der Spiegel dergisi, Amerikan gizli servisi NSA’nın küresel dijital casusluk faaliyetlerinde kullandığı Almanya’daki gizli üslerinin listesini açıkladı.

Der Spiegel dergisi, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelerden Almanya dosyasının ayrıntılarını ilk kez açıkladı.

Buna göre, NSA’nın Avrupa’daki operasyon merkezinin Almanya’nın Hessen eyaletindeki Griesheim kentinde olduğunu öne sürüldü.

NSA’nın Avrupa, Afrika ülkeleri, Afganistan başta olmak üzere birçok bölgedeki dijital casusluk faaliyetlerini Almanya’daki gizli merkezlerden takip ettiğini yazan dergi, gizli servis tarafından uydu, fiber optik kablolar ve gelişmiş teknikler kullanılarak kaydedilen telefon ve internet haberleşmelerinin bir bölümünün analizinin Almanya’da yapıldığını, bazı verilerin de Almanya’dan ABD’ye aktarıldığını bildirdi.

Der Spiegel’in son sayısında yayımlanan 2005 yılına ait NSA belgesinde, Almanya’daki üslerdeki sistemlerle elde edilen ve analiz edilen istihbarat bilgileriyle Afrika’da en az 40 terör zanlısının yakalandığı ya da öldürüldüğü kaydedildi.

GİZLİ ÜSLER
Habere göre, NSA’nın Almanya’da en az 6 önemli gizli üssü, tesis ve merkezi bulunuyor.

NSA’nın Almanya’daki üslerinin merkezi, Stuttgart kenti yakınlarındaki Vaihingen’de bulunuyor.

Gizli servisin operasyon ve istihbarat faaliyetlerinin yoğunlaştığı Avrupa Kriptoloji Merkezi (ECC) ve Tehlike Operasyonları Merkezi ise Darmstadt kenti yakınlarındaki Griesheim’de yer alıyor. 2011 tarihli NSA belgelerine göre, burada Amerikan askeri ve sivil istihbarat birimleri mensupları ve diğer uzmanların da arasında bulunduğu yaklaşık 240 analist görev yapıyor.

NSA’nın Avrupa Teknik Merkezi ise Wiesbaden kentinde bulunuyor.

ABD’nin Berlin Büyükelçiliği ve Frankfurt Başkonsolosluğunda ise NSA’ya bağlı özel istihbarat toplama birimleri (SCS) görev yapıyor.

Habere göre, NSA’nın ülkenin güneyindeki Bad Aibling kentinde de irtibat bürosu bulunuyor ve bu birim Alman dış istihbarat servisi BND ile yakın işbirliği yürütüyor.

ALMAN GİZLİ SERVİSİYLE İŞBİRLİĞİ
Der Spiegel dergisi, 11 Eylül 2001’de ABD’yi hedef alan saldırının ardından NSA’nın Almanya’daki faaliyetlerine ağırlık verdiğini, birçok yeni merkez açtığını ve çok sayıda personel görevlendirdiğini belirtirken, Amerikan ve Alman istihbarat birimleri arasındaki teknik ve istihbarat bilgisi paylaşımının bugüne kadar bilinenden çok daha yoğun olduğunu ancak kontrolün Amerikalılarda olduğunu, kullanılan bazı programlardan ve faaliyetlerden Alman makamlarının bilgisi olmadığını öne sürdü.

NSA’nın sınırsız güce sahip dünyanın en büyük gizli servisi, Alman istihbaratının da onun asistanı olan bir müttefik gibi hareket ettiğini yazan dergi, Almanya’daki merkezlerden yürütülen dijital casusluk ve analiz çalışmalarının yalnızca terör zanlılarını ya da siyasileri hedef almadığını, Alman yurttaşlarına ait e-posta ve kısa mesaj (SMS) yazışmalarının da NSA’nın takibine takıldığını iddia etti.

SADECE ALMANYA!
Snowden belgelerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonunu dinlediğinin geçen yılın ekim ayında ortaya çıkmasının ardından çok sayıda girişim yapılmasına karşın ABD tarafının bilgi vermeye yanaşmadığına dikkat çekilen haberde, “NSA’nın Almanya dışında hiçbir Avrupa ülkesinde böylesine gizli bir teknik takip altyapısı bulunmamaktadır. Bu sadece güvenlik isteği değil, her şey üzerinde mutlak kontrol arzusuyla açıklanabilir” değerlendirmesine yer verildi.

Dergi, Snowden belgelerinde yer alan Almanya dosyasını yayımlayarak dijital iletişim çağında kişisel mahremiyetin korunması ve gizli servis çalışmalarının sınırlandırılması konusunda süren tartışmalara katkıda bulunmak istediğini kaydetti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
727 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.