logo

‘Netanyahu BM’yi Gazze’ye sokmadı’

Ramallah’ı ziyaret eden ve ateşkes çağrısında bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un, Gazze’ye gitme isteğinin İsrail tarafından kabul edilmediği ileri sürüldü.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ramallah’ta.

Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah’la ortak basın toplantısı düzenleyen Ban, acilen Gazze’de ateşkes sağlanması ve İsrail’e füze atılmaması çağrısında bulundu.

Öte yandan, Hamas’ın Resmi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Hamas’ın teklifi üzerine Gazze Şeridi’ni ziyaret etmeyi kabul eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un bu isteğinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu tarafından reddedildiğini bildirdi.

BM Genel Sekreteri, Ramallah’ta Katar’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la yoğun görüşmeler yürüttüklerini ifade eden Ban, “İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Katar yetkilileriyle de görüşeceğiz. Şiddet döneminin sona ermesinin ve Filistin halkının da diğer halklar gibi yaşamasının vakti geldi. Ateşkes yapılması sonrasında sorunun kökenine inilmesi gerekiyor. Filistin halkı siyasi ve ekonomik istikrar içinde yaşamalı, ulaşım ve seyahatlara izin verilmeli” diye konuştu.

Ban, “Gazze’de öldürülen çocukları görmek kalbimi kanatıyor. Durum tahmin edilenden daha kötü. Ramallah’tan BM Güvenlik Konseyi’ne durumu bildirdim. Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da tanık olduğu etkili bir olayı anlattı. Ölenlerin isimlerini tek tek okudu. Öldürülen masumlar için hüzün duydum” ifadesini kullandı.

YERLEŞİMCİLERİN ŞİDDETİ
Milli mutabakat hükümetindeki bakanları sorumluluk almaya çağıran Ban, “Az önce Gazze’deki bakanları dinledim. Buradaki durum zor. Bu şartlarda hükümet çalışmalarını sürdüren Başbakan Hamdallah’ı tebrik ediyorum” diye konuştu. Yerleşim birimi inşasına değinen Ban, “Yerleşimcilerin şiddeti, endişe kaynağımızdır. Yerleşim birimi inşası, siyasi çözüm gerçekleştirmemizi zorlaştırıyor. Yerleşim birimleri, uluslararası kanunlara aykırıdır” dedi.

HAMDALLAH KONUŞTU
Öte yandan Filistin Başbakanı Hamdallah, “İşgalci İsrail hükümeti, Gazze’ye düşmanca saldırılarına devam ediyor. Halkımızın özgürce ve onurlu bir şekilde yaşamaya, kendi geleceğini inşa etmeye hakkı var. Ancak işgalci İsrail, bize karşı tehditlerine devam ediyor” yorumunda bulundu.

İsrail’in Filistinlileri öldürdüğünü, gözaltına aldığını, tutukladığını, Filistin topraklarında askeri kontrol noktaları kurduğunu dile getiren Hamdallah, Filistin halkının himaye edilmesini talep etti. Hamdallah, İsrail’in savaş suçlarını soruşturmak üzere uluslararası bir kurul oluşturulmasını, suçlularının uluslararası adalete sevk edilmesini istedi.

Görevini yerine getirme konusunda uluslararası çevrelerce Filistin hükümetine destek olunmasını talep eden Hamdallah, Gazze’de İsrail’in saldırılarında zarar görenlere yardım edilmesi çağrısında bulundu

SON GELİŞMELER
— Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan yapılan açıklamada, İsrail ordusuna ait bir F16 savaş uçağının, Gazze semalarında bir hedefe saldırı girişimi sırasında roketle vurulduğu iddia edildi.

Açıklamada ayrıca İsrail’in Gazze’ye saldırı başlattığı 7 Temmuz’dan bu yana bu ülkeye ait 3 insansız hava aracının da vurulduğu iddia edildi.

— İsrail’in, Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yer alan Ulusal İslam Bankası’nı vurduğu bildirildi. Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, bombalamada ölen ya da yaralanan olmadı.

— İsrail ordusuna ait insansız hava uçakları, 12 Temmuz’da Gazze’ye saldırılar sırasında Han Yunus ve Gazze’deki Ulusal İslam Bankası’nı vurmuştu.

— İsrail savaş uçaklarının Gazze’nin kuzeyinde yer alan Cebaliye beldesindeki mezarlığı hedef aldığı bildirildi.

— İsrail ordusu, Gazze’ye başlattığı operasyonda şimdiye kadar İslami Direniş Hareketi’ne (Hamas) ait bin 800 noktanın vurulduğunu bildirdi.

— Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramallah’ta Filistinli liderlerle yaptığı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, Filistinlilere birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, “Düşmanın temel hedefi, Filistin davasını yıkmak ve uzlaşıyı sonlandırmaktır. Ancak, işlenen suçlar, hesapsız kalmayacaktır” dedi.

Abbas, “Zaman, herkesin sesini yükselterek, yıkım mekanizmasının yüzüne gerçeği söyleme zamanıdır. Bu yıkım mekanizması, insan hukukuna dair tüm kanunları ihlal ediyor. Biz onun sahip olduğu yıkıcı güce sahip değiliz. Ancak daha güçlüsüne, hak ve adalete sahibiz. Hak sahipleri, kuvvetle yok edilemez” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.