logo

Müslüman – Budist çatışması: 3 ölü

Güney Asya ülkelerinden Sri Lanka’da, Müslümanlar ile Budistler arasında çıkan çatışmalarda 3 kişi öldü, 80 kişi de yaralandı.

Çatışmalar, milliyetçi Budist grup Bodu Bala Sena tarafından ülkenin güneyindeki Aluthgama kentinde düzenlenen mitingin ardından çıkarken, görgü tanıkları, Bodu Bala Sena üyelerinin Dharga Camisi’ni taşladığını ve Müslümanlara ait iş yerleri ile dükkanlara
saldırdığını söyledi.

Güvenlik güçleri, çatışmalara son verebilmek amacıyla göz yaşartıcı gaz kullanmıştı.

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu kentte çıkan çatışmalarla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek taraflara sağduyulu davranmaları çağrısında bulundu.

Çatışmaların çıktığı güneydeki Alutghama’yı ziyaret eden, aynı zamanda Sri Lanka Müslüman Kongresi’nin başkanı olan Adalet Bakanı Rauff Hakeem, “Utanç içindeyim, halkımı koruyamadım” dedi.

Öte yandan Bodu Bala Sena’nın Genel Başkanının, miting sırasında, “Parti siyaseti bitmiştir. Bazen Mahinda Rajapaksa’nın beyinsiz olduğunu düşünüyorum. Beyni olsaydı, bir Müslümanı Adalet Bakanı olarak atar mıydı?” ifadesini kullandığı belirtildi.

Genel Başkanın helal et konusuna da değinerek, “Bizi helal etle beslemeye çalışmayın” dediği aktarıldı.

Çok sayıda güvenlik görevlisinin konuşlandırıldığın Alutghama’da sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Sri Lanka Müslüman Konseyi, sokağa çıkma yasağını memnuniyetle karşılayarak, Müslümanlara sükunet çağrısında bulundu.

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.