logo

Mısır ile Körfez ülkeleri arasında askeri işbirliği

Mısır ile Körfez ülkeleri arasında askeri ittifak kurulacak. İttifakın ortak bir askeri güç oluşturaceağı ve Libya ile Yemen’deki silahlı gruplara karşı kullanılacağı belirtiliyor

mısır ordu-askerMısır, Suudi Arabistan, Arap Birleşik Emirlikleri ve Kuveyt, bölgede özellikle Libya ve Yemen’deki silahlı gruplara karşı koymak için askeri bir ittifak arayışında.
Mısır ordusundan üst düzey yetkililer, AP ajansına yaptıkları açıklamalarda, 4 ülkenin askeri bir ittifak kurmayı düşündüğünü, bölgedeki gelişmelere müdahale etmek amacıyla ortak bir güç oluşturmanın da söz konusu olduğunu duyurdu.
Mısırlı yetkililer, yeni ittifakın ABD’nin IŞİD’e karşı liderlik ettiği koalisyondan ayrı olacağını belirterek, Irak ve Suriye’ye müdahale etmeyeceğini, Libya ve Yemen gibi ülkelere müdahale edebileceğini söyledi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir Mısırlı yetkili, ittifakın kurulması yönündeki müzakerelerin ileri bir aşamaya geldiğini vurgularken, ittifak ülkeleri arasında askeri gücün hacmi, sayısı, merkezi, karargahları ve finansmanı konusunda bazı küçük anlaşmazlıklar bulunduğunu ayrıca Ürdün ve Cezayir’den ittifaka katılmalarının istendiğini açıkladı. Katar’a ise herhangi bir teklif yapılmamış.
Ortak gücün oluşturulması konusunda anlaşmaya varılmasa bile, silahlı gruplara karşı uzun vadeli operasyonların yerine hızlı operasyonlar düzenlemek için koordinasyon yapılacağı bildirildi. İttifak ülkelerinin oluşturulacak askeri güç için BM’nin onayını almaya çalışacakları belirtildi. (Dünya Bülteni)

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.