logo

Meclis Soma faciasını araştıracak

İktidar ve muhalefet partilerinin Soma faciasına yönelik verdiği önergeler kabul edildi. 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın görüşüldüğü oturuma ilgi azdı, vekil sayısı 78’e kadar düştü.

Meclis Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasını araştıracak.

TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin olaya ilişkin verdiği önergeler kabul edildi.

Oybirliğiyle alınan karara göre, Soma’daki maden faciasına ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulacak.

17 milletvekilinden oluşacak komisyon, 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği facianın nedenlerini ve nasıl meydana geldiğini araştıracak.

Önergelerin görüşmeleri sırasında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Şüpheniz olmasın suçlu bulunacak. Denetimleri yapanlar için de, denetimi denetleyenleri de ortaya çıkartacağız” dedi.

SİYAH BARETLE GELDİ
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise elinde siyah bir baretle kürsüye geldi. 22 gün önce sarı baretle bu kürsüye çıktığını anımsatan Özel, “Bu baret siyaha boyandıysa bunun sorumlusu Meclis’tir. Bizler görevimizi yerine getirmedik. Araştırma komisyonu kurulmasını istemiştik ama o madene birileri kefil oldu” dedi.

İLGİ AZDI
Soma faciasına ilişkin görüşmelere milletvekillerinin fazla ilgi göstermediği görüldü. Meclis koltuklarının büyük kısmı boş kalırken, oturuma katılan milletvekili sayısı 78’e kadar düştü.

Hükümet ayrıca Soma’da madende bir gün bile çalışanlara ölüm aylığı bağlanması için çalışma yapıyor.

GENSORU ÖNERGELERİ YARIN GÖRÜŞÜLECEK
Bu arada CHP ve HDP’nin gensoru önergeleri ise yarın ele alınacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, HDP’nin ise aynı konuda iki bakanın yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği 4 gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmeleri yarın yapılacak.

Genel Kurul’da, önerge sahipleri adına 1 milletvekili, gruplar ve hükümet adına konuşmalar yapıldıktan sonra gensorunun gündemi alınıp alınmaması oya sunulacak.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
688 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.