logo

Mahmeybey – Kabataş Metro tünelleri birleşti

Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey metroKabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey güzergâhında işleyecek metronun tünelleri birleşti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, günde 1 milyon yolcu taşıyacak metro güzergâhının 2018 yılının 2. yarısında tamamlanacağını açıkladı.

Günde 1 milyon yolcu

Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattında tünel çalışmalarının yüzde 75’i tamamlandı.

Mecidiyeköy’den Teksilkent’e uzanan tüneller, Eyüp’teki Veysel Karani durağında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle birleşti. Kabataş’tan Mecidiyeköy’e, oradan Mahmutbey’e uzanan 2 etaptan oluşan hat hakkında bilgi veren Topbaş, “24,5 kilometrelik bu hatla, Mahmutbey’den çıkan bir kişi Kabataş’a 31,5 dakikada ulaşacak” dedi.

8 ilçeyi bağlıyor

Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar ilçelerinden geçen hattın 19 istasyondan oluşacağını belirten Topbaş, “Hattı iki etaplı olarak ihale ettik. Bu hattın maliyeti 3,7 milyar lira” dedi.

Metro, Kabataş’ta Taksim füniküleri ve Eminönü tramvayı ile, Mecidiyeköy istasyonunda Yenikapı – Hacıosman metrosu ile, Karadeniz mahallesinde Topkapı – Sultançiftliği hattı ile, Mahmutbey istasyonunda ise Bağcılar (Kirazlı) -Başakşehir hattı ile entegre olacak.

Mahmutbey – Mecidiyeköy 26 dakika

Entegrasyonun ardından tahmini ulaşım süreleri:

Beşiktaş – Mecidiyeköy 5,5 dakika,

Mecidiyeköy – Alibeyköy 7,5 dakika,

Çağlayan – Gaziosmanpaşa 13 dakika,

Beşiktaş – Sarıyer Hacıosman 25,5 dakika

Mahmutbey – Mecidiyeköy 26 dakika,

Beşiktaş – Mahmutbey 31,5 dakika

Mahmutbey – Yenikapı 39,5 dakika,

Mahmutbey – Sarıyer Hacıosman 45 dakika,

Mahmutbey – Üsküdar 48,5 dakika,

Mahmutbey – Kadıköy 52 dakika,

Mahmutbey – Sabiha Gökçen 95,5 dakika olacak.

Sürücüsüz 300 araç 

Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey metrosunda Üsküdar – Ümraniye metro hattında olduğu gibi 300 adet sürücüsüz araç kullanılacak. Bu araçlarda durağa varış sürelerini ve güzergah haritalarını gösteren LCD ekranlar yer alacak. Engellilerin kullanımına uygun olarak tasarlanan araçlarda cep telefonu şarj üniteleri olacak. Öte yandan Mecidiyeköy – Mahmutbey hattında kullanılacak metro vagonlarının yüzde 50’si milli üretim olacak.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
744 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.