logo

13 Mayıs 2014

Ölü sayısı yükseliyor: 17 ölü, 11 yaralı!

Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan bir kömür ocağında trafo patlamasının ardından çıkan yangında mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları devam ediyor. AFAD’dan son yapılan açıklamada ölü sayısının 17’ye yükseldiği bildirildi.

 soma-patlamaSoma ilçesi Eynez köyü Karanlıkdere mevkiindeki Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait linyit madeninde elektrik trafosu patladı. Patlama sonucu ocakta yangın çıktı.

Olayın ardından madenin bulunduğu bölgeye çok sayıda ambulans gönderildi. Şu ana kadar 30’a yakın işçinin kurtarılarak Soma Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği bildirildi.

AFAD’dan yapılan açıklamada 5 olarak açıklanan ölü sayısının 17’ye yükseldiği bildirildi. Açıklamada 11 işçinin yaralı olduğu, 8 işçinin madenden yara almadan çıkarıldığı, 200’ün üzerinde işçinin de madende mahsur kaldığı kaydedildi.

Ölümlerin karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklandığı ifade edildi.

Vardiya değişikliği sırasında yaşanan olayda mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Yangın nedeniyle madende elektriklerin kesilirken, müdahalede güçlük çekiliyor. Azalan oksijen seviyesini dengelemek için ocağa oksijen de pompalanıyor.

Gelen son bilgilere göre, mahsur kalan bazı işçilerin, madenden çıkarılmaya başlandığı bildirildi. Kurtarılan işçilerin madenin girişine yakın noktada bulunanlar olduğu da belirtildi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA
Yangının gerçekleştiği Soma Kömür İşletmeleri AŞ’den bir açıklama geldi. Yangına anında müdahale edildiği belirtilen açıklamada, olayda hayatını kaybedenler olduğu belirtildi ancak sayı verilmedi.

Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Manisa Soma’da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz.”

‘DURUM SIKINTILI GÖRÜNÜYOR’
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada mahur kalan işçilerin sayısının fazla olduğunu belirterek “Durum biraz sıkıntılı görünüyor” dedi.

Ergün şunları kaydetti: “Şu anda alt maden yollarında tersine havalandırma süreci başlatıldı. Canlı kurtarılan kardeşlerimiz var. Bu süreçten sonra canlı kurtarılan kardeşlerimiz var. 5-6 saat sürenin geçmiş olması nedeniyle net bir cevabımız yok, Allah’tan ümit kesilmez. 300 ila 400 arasında bir sayı söyleniyor.

Şu ana kadar çıkarılan 30 kişi var bunun 5’i kayıp olarak bize iletildi. Bundan sonraki saatlerde hayırlı haberleri vermek isteriz. Her şeyden önce başımız sağolsun, Allah geride kalanların yardımcısı olsun. Burada şu anda muazzam bir çalışma var. Bütün kurtarma ekipleri diğer ocaklardan gelen ekiplerle birlikte çalışıyor.

2 ile 6 kilometrelik bir güzergah üzerinde çeşitli bölümlerde iş yapan kardeşlerimiz var. Bunlara ulaşılmaya çalışılıyor. Ümit ediyoruz bu ters hava sirkülasyonunun başlamasıyla umut çoğalmıştır aşağıda. Son çıkarılan 15-20 kişinin durumu da iyiye gidiyor. İnşallah kayıp asyısı artmaz. Ancak aşağıda durum biraz sıkıntılı görünüyor. Çünkü sayı fazla. Çok geniş bir alan, hepsine ulaşıldıkça sonucunu göreceğiz. Şu anda ulaşılanlar çıkarılmaya çalışılıyor.”

’20 DEĞİL 3 ÖLÜ’

Öte yandan, ölü ve yaralı sayısıyla ilgili çelişkili açıklamalar geliyor. AK Parti Manisa Milletvekili Yurttaş, NTV’ye yaptığı açıklamada olayda 20 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ancak sonradan bu rakamın yanlış olduğu ortaya çıktı.

Başka bir yayın kuruluşuna açıklama yapan Yurttaş, ilk etapta kendisine 20 işçinin öldüğü bilgisinin geldiğini ancak bunun yanlış olduğunu öğrendiğini belirtti.

CHP’Lİ ÖZEL: RAKAMI YANLIŞ ANLAMIŞ OLABİLİR
NTV’ye konuşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, şu ana kadar 4 kişinin yaşamını yitirdiğini öğrendiklerini söyledi.

Bir vardiya kadar işçinin yeraltında mahsur kaldığını belirten Özel, “300’e yakın işçi mahsur” diye konuştu.

Özel, şu ifadeleri kullandı: “20 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen AK Parti Milletvekili Muzaffer Yurtaş’ın, yaralı sayısını ölü şeklinde anladığını ümit ediyoruz. Kendisine ulaşmaya çalıştım ama telefonu sürekli meşgul.

Soma Devlet Hastanesi’nde 4 işçinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Ama 20’ye yakın can kaybı sürpriz olmaz, ondan da endişeliyiz.

Biz 8 CHP milletvekili yoldayız, bölgeye ulaşmaya çalışıyoruz. Civardaki hastaneleri arıyoruz, ölü ve yaralı sayısına öğrenmeye çalışıyoruz. 35-40 kişinin madenden çıkarılıp hastaneye sevk edildiğini biliyoruz.”

CHP’li Özgür Özel, daha önce Soma’daki maden kazalarının araştırılmasını istediklerini dile getirdi.

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, NTV’nin canlı yayınında olayla ilgili bilgi verdi. Patlamanın ardından yangın çıktığını söyleyen Atçı, “200-300 kişi mahsur kaldı” diye konuştu.

BAŞBAKANLIK’TAN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili Başbakanlık’tan yapılan açıklamada olayla ilgili gelişmelerin yakından takip edildiği bildirildi.

ENERJİ BAKANI YILDIZ BÖLGEDE
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yapılacak müdahaleleri koordine etmek için çalışma başlattı. Bakan Taner Yıldız çalışmaları yerinde takip etmek için bölgeye gitti. CHP ve MHP milletvekillerinden oluşan heyet de facianın yaşandığı Soma’ya hareket etti.

UZMAN EKİP SOMA YOLUNDA
Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) görevli, göçük, grizu patlaması gibi ocak kazalarında uzman 15 kişilik kurtarma ekibi Soma’ya hareket etti.

MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, olayın ardından inceleme yapılması için bölgeye müfettiş gönderdi.

Sağlık Bakanlığı da gelişmeleri yakından takip ediyor. Bölgeye bir uçak ambulans, 27 kara ambulansı ve 6 ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) gönderildi.

CUMHURBAŞKANI’NDAN TALİMAT
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’a, Soma mahsur kalan işçilerin kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

KILIÇDAROĞLU’DAN BAŞSAĞLIĞI
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Soma’daki hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

CHP’den yapılan açıklamada Kılıçdaroğlu’nun yarın sabah 09.30’da, “Cumhurbaşkanlığı seçimi” ile “Türkiye’nin temel sorunları” konusunda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Türk-İş’e yapacağı ziyaretin, sendika yöneticilerinin Soma’ya gitmesi nedeniyle ertelendiği bildirildi.

Partisinin yarınki MYK toplantısını iptal eden Kılıçdaroğlu’nun, saat 12:00’de özel uçakla Soma’ya gideceği öğrenildi.

SOMA’NIN EN BÜYÜK İŞLETMESİ

Soma’nın en büyük maden işletmesi olduğu belirtilen şirkette, 6 bin 500 kişinin çalıştığı öğrenildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
759 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.