logo

‘Lütfen İslam dinine geçme’

Yakın çevresi İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill’in Müslümanlığa geçmesinden korkuyordu. Yazılan mektupta, “Lütfen İslam dinine geçme” deniliyor.

Winston ChurchillCambridge Üniversitesi‘nde tarih araştırmaları yapan doktor Warren Dockter, İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill‘e ilgili 107 yıllık bir mektup buldu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında donanma bakanı olan Winston Churchill’le ilgili yeni kitap hazırlamakta olan Warren Dockter, mektuba araştırmaları sırasında ulaştı.

Churchill’in “İslam’a ilgi duyan ve tam bir Osmanlı hayranı” olduğunu gösteren mektup, Ağustos 1907’de daha sonradan kardeşi Jack Churchill‘le evlenen Gwendoline Bertietarafından yazıldı.

Bertie mektubunda Churchill’e, “Lütfen İslam dinine geçme. Sende bir doğululaşma eğilimi, paşavari bir eğilim dikkatimi çekti. İslam’la temas edersen, düşündüğünden çok daha kolay din değiştirebilirsin” dedi.

Churcill aynı yıl “Lady Lytoon” olarak bilinen Constance Bulwer-Lytton’a mektubunda, “Beni paşa olarak düşünün, keşke olsaydım” diye yazdı.

Bu bilgilere ulaşan Dr. Warren Dockter, Churchill’in İslam‘la Hristiyanlığı eşit gördüğünü veOsmanlı İmparatorluğu‘nun genişlemesine ve askeri kabiliyetine hayranlık duyduğunu vurguladı.

İngiltere eski Başbakan Winston Churchill’ın özel yaşamında ara sıra Arap kıyafetleri giydiği de belirtiliyor.

Winston Churchill’in 1940’da Londra’daki Regent’s Park’ta bir cami inşa edilmesine izin verdiğine de dikkat çekildi.

Churchill üzerine bir kitap yazan Dockter, “Churchill’in Müslümanlığa geçme ihtimali yoktu. Çünkü ateistti” yorumunda bulundu.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.