logo

Levent Kırca hayatını kaybetti

Bir süredir karaciğer kanseri için tedavi gören tiyatro sanatçısı Levent Kırca, 67 yaşında hayatını kaybetti.

Levent KırcaTürk tiyatrosunun , komedi dünyasının, kabare geleneğinin usta ismi levent kırca tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Usta oyuncu temmuz ayından beri kanser tedavisi görüyordu.

Levent Kırca, hastalığının ağırlaşması üzerine bir süre önce hastaneye kaldırılmıştı.

Usta oyuncu tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde gece hayatını kaybetti.

‘CEVAT KELLE’DEN ‘KÜÇÜK HÜSAMETTİN’E ONLARCA TİPLEME

28 Eylül 1948 yılında Samsun’da dünyaya gelen usta oyuncu, ilk kez 1964’te Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıktı.

1988’de başlayıp 22 yıl süren ‘Olacak O Kadar’ adlı televizyon programını hazırlayan Kırca, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen ‘devlet sanatçısı’ unvanını aldı.

Levent Kırca ve kadrosu ‘Olacak O Kadar’ dizisiyle efsaneleşti. Dizideki ‘Küçük Hüsamettin’, ‘Cevat Kelle’, ‘Bestami’ gibi tiplemeler yıllarca akıllardan silinmedi.

Sanat hayatının son dönemlerinde sinema filmlerine da ağırlık veren Kırca, ‘Toros Canavarı’, ‘Son İstasyon’, ‘Üç Baba Hasan’, ‘Ölürsün Gülmekten’, ‘Yeniden Olacak O Kadar’, ‘Mavi Muammer’ gibi yapımlarda da rol almıştı.

4 çocuk babası olan Levent Kırca, kısa süre önce hayranlarına bir veda mektubu yazmış ve “Güzellikler paylaştıkça değerlenir, kötüler çoğaldıkça kanıksanır, daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşçakalın!!” İfadelerini kullanmıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
9587 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.