logo

06 Aralık 2015

”Kimsenin toprağında gözümüz yok”

TSK, peşmergeleri eğitmek için kurulan eğitim kampındaki asker sayısını artırdı. Yakın zamanda kampa yeni takviyeler de yapılacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu asker sevkiyatının rutin bir faaliyet olduğunu söyledi.

Ahmet DavutoğluBaşbakan Ahmet Davutoğlu, TSK’nın IŞİD’in kontrolündeki Musul’a yakın mesafede bulunan Başika kampına yaptığı asker ve tank takviyesini, “Kimsenin toprağnda gözümüz yok” dedi.

Başbakan Davutoğlu, “Söz konusu Başika kampı Musullu yerel gönüllü kuvvetlerin terörle mücadelesine eğitim desteği vermek amacıyla kurulmuş bir eğitim kampıdır. Neredeyse 1 yıla yaklaşan zamandır burada 2 binden fazla Musullu kardeşime eğitim verilmiştir. Burada yaşanan rutin takviye faaliyetini yanlış yorumlayanlar maksatlı bir provokasyon içindedir” dedi.

Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün Türkiye için önemli olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, “Türkiye’nin mücadelesi terör örgütleriyledir. Bunun için bütün dost ülkelerin bu örgütlerden kurtulması için biz de her zaman olduğu gibi yardıma hazırız” şeklinde konuştu.

Edinilen bilgilere daha önce 80 komandoyla korunan kamp, IŞİD mevzilerine yakınlığı nedeniyle artık daha sıkı korunacak.

TSK önümüzdeki günlerde Başika kampına yeni takviyeler de yapacak. Bölgedeki askeri kaynaklar, Türk askerinin bire bir IŞİD’le mücadeleye girmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı.

Ancak IŞİD veya PKK, Türk askerine saldırırsa, anında misliyle karşılık verilecek. Irak’ın kuzeyinde Türk askerlerinin konuşlandığı tek bölge Başika değil. Bmarni bölgesinde tank ve piyadeden oluşan 500 kişilik mekanize tabur bulunuyor.

Sınıra yakın noktadaki Kanimasi’de ise Bolu komando tugayından 400 kişilik bir grup bulunuyor. Ayrıca Erbil, Zaho, Dohuk, Batufa, Süleymaniye ve Amadiye’de toplam 130 bordo bereli irtibat timi olarak görev yapıyor.

Başika’ya yapılan takviyelerle Kuzey Irak’taki asker sayısının iki bine çıkması bekleniyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
234 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET