logo

Kılıçdaroğlu’dan o savcıya yanıt: Savcı bozuntusu!

Kendisini ifadeye çağıran savcı için “savcı bozuntusu” ifadesini kullanan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sen yetmezsen yanına Bilal oğlanı al. Yetmezse dayısını al, yetmezse amcasını al, yetmezse babasını al gel karşıma” dedi.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

“17 Aralık’ı 17 Aralık olarak görmemek gibi görmemek lazım. 12 Şubat 2007’de Kapıkule’de bir TIR yakalandı. Polis köpeği eroini yakalıyor. Olayın Kapalıçarşı’da bir döviz bürosuyla bağlantılı olduğu ortaya çıkıyor.

Asıl faillerin bulunması için dinlemeye başlanıyor. 18 Nisan 2013’te olayı MİT de fark ediyor. Döviz bürosunu çalıştıran bir İran vatandaşı. MİT, olayı görüyor; olayın hükümete ulaştığını da görüyor.

Bütün seçim boyunca uyuyan vicdanlara seslendim. Bir içişleri bakanı, rüşvet aldı diye bir kişinin önüne yatmaz. İktidar kendisine darbe yapıldığı söylemini geliştirdi. Rüşveti siz aldınız, malı götürdünüz. Darbeyi kim yaptı? O raporlar soruşturma komisyonuna gelecek, onları göreceğiz.

17 Aralık, bir iktidarın bir ülkeyi nasıl soyduğuna tanık olduğumuz tarihtir. Acı olan, halk bunları öğrenmesin diye Meclis TV’ye sansür getirdiler. Niye öğrenmesin? Niye sansür, yasak getiriyorsunuz? Bunun sorumlusu Meclis’i yöneten kişi Cemil Çiçek’tir. TRT iktidar borazanlığı yapıyor. Gün gelince onun da hesabını soracağız.

Ben isterdim ki o bakanlar konuşunca bütün halk izlesin. Yurttaşlara sesleniyorum; firavunlara, hırsızlara, yolsuzluk yapanlara ortak olmayın. Vicdanınız sesini dinleyin, dinlediğiniz gün demokrasi kazanacak, siz kazanacaksınız.

Bu milletin vicdanına sesleniyorum; ayakkabı kutusunda milyonlarca dolar bulunan bir bankanın genel müdürü daha büyük bir bankanın yönetim kurulu üyeliğine atanıyor, sen acaba vicdanını ne zaman uyandıracaksın?

17 Aralık süreci iki şeyi ortaya çıkardı. Bir; hükümetin devleti nasıl soyduğu gerçeğini ortaya çıkardı. İki; Balyoz ve Ergenekon sanıklarının sahte belgelerle içeri atıldığını hükümet de dillendirmeye başladı.

Vatandaşı önce borçlandırıp sonra teslim alıyorsun. Seçim zamanı diyorsun ki ‘Sakın başka partiye oy verme faiz yükselir, dolar yükselir borcunu ödeyemezsin’. Seni borç batağına sürükleyen bu iktidardan önce sen hesabını sor.

Vergi listesi açıklandı. Bu kadar milyarları aldınız, nerede ödediğiniz vergiler? Rıza Sarraf, ‘Cari açığın yüzde 15’ini ben kapattım’ diyordu. Vergisi var mı, listelerde adı var mı? Sarraf’ın ortak olduğu şirketleri çıkardım, ne kadar vergi beyan ettiklerini de çıkardım. Aslında ödüyorlar ama vergi dairesine ödeyeceklerinden habersizler. Paralel vergi dairesine ödüyorlar.

Tetikçi bir savcı vardı, beni ifadeye çağırmış. Üzülmedim. Hukuk diplomasını kim verdi? Bilal’in savcısı olduğu yerde savcı olmaktan çıkar. Hırsızın şikayetiyle savcı mı harekete geçer?

Benim ifademi alacakmış bu savcı bozuntusu, sen kim oluyorsun? Bir cumhuriyet savcıları var, bir de Erdoğan savcıları var. Ben o namussuzların hepsinden daha cesurum.

Bunların hepsinin hesabını soracağız. Gün ola harman ola, hesabını soracağız. Kendi yandaşları gibi bizim ürkeceğimizi düşünüyorlar. Unutmasınlar; her CHP’li kuvvayı milliyecidir, her CHP’li ödülsüz bir vatanseverdir, her CHP’li inandığı yoldan geri dönmez.

O savcıya sesleniyorum. Sen yetmezsen yanına Bilal oğlanı da al. Yetmezse dayısını al, yetmezse amcasını al, yetmezse babasını al gel karşıma.”

Cezaevinde beyin kanaması geçirerek yaşamını yitiren Balyoz hükümlüsü Albay Murat Özenalp için yazılan bir şiiri de okuyan Kılıçdaroğlu, “Öldürmekle bu ülkenin yurtseverleri asla bitmeyecek” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, sözkonusu davalarla ilgili sözlerinden de alıntı yaptı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
749 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.