logo

‘Kılıçdaroğlu hak ettiği cevabı alacak’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mektubuna sert yanıt geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Makedonya Başbakanı ile yapılan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mektubuna cevap verdi.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kucaklayıcı mesajlar verdiğini belirterek şunları ifade etti:

“Böyle bir mektup gelmedi. Anamuhalefet liderinin herhalde ülkenin başbakanına bir mektup yazacaksa bunu ciddiyet içinde ve doğrudan iletmesi beklenir.

Öyle bir mektup yazmış olsaydı mukabele görürdü. Bana iletilen metin eğer gerçekten CHP Genel Başkanı’ndan çıkmışsa ve CHP’nin web sayfasında yayımlanmışsa üzerinde düşünülmesi gereken ve ciddiyetle herkesin okuması gereken bir metin.

Niçin biliyor musunuz? Metinde sayın Cumhurbaşkanımıza dönük kullanılan ifadeler hem devlet ahlakı bakımdan hem şahsi nezaket kuralları bakımından utanç vericidir.’

Cumhurbaşkanımız seçildiğinden beri tüm ülkeyi kuşatıcı mesjalar verirken bir siyasi parti liderinin sarf ettiği sözler provokatif değilse hangi sözler provakatiftir.

Böylesi bir üslup, Türk siysetine yakışmaz. Ana muhalefet liderine hiç yakışmaz.

Kılıçdaroğlu, 25 bankanın battığından bahediyor. Türkiye’de bankacılık sistemin de ekonomik hayatın garantörü de Türkiye Cumhuriyeti hükümetidir.

Türk siyasal yapısını bugünkü gücüne getiren AK Parti iktidarı olmuştur. Ülkede güven ve istikrar sağlamış olmasaydık küresel krizlerde bu kadar güçlü çıkmazdık.

Türkiye’deki bankacılık sisteminin de ekonomik hayatın da garantörü Türkiye Cumhuriyeti hükümetidir.

Sayın Kılıçdaroğlu bu üslubuyla dışarıda birilerine ve onların buradaki uzantılarına Türk ekonomisinde bir kriz beklentisi var görüntüsü vermek istiyorsa bu açık bir şekilde Türkiye’deki istikrara ve Türk ekonomisine yönelik bir ihanettir.

Öncelikle bunun hesabını vermek durumundadır. Kime neyi jurnalliyor. Kılıçdaroğlu’nun tavrı hakettiği cevabı alacak.

Türk ekonomisi güçlüdür, Türk finansal sistemi gayet sağlamdır. Ama herkes de bilsin ki hiç kimsenin bu finansal sistemde ayrıcalığı yoktur. Kurallar bellidir. Bu kurallar nasıl işletilecekse o şekilde de işletilir.

“İLK MİSAFİRİMDİR”
Davutoğlu, konuk Başbakan Gruevski’nin, ziyaretinin birçok açıdan önemli olduğunu, kendisinin Türkiye Cumhuriyeti başbakanı olarak ilk misafiri olduğunu söyledi.

Ziyaretin, ilkler açısından yeni bir durum olmadığını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, Makedonya’yı ilk tanıyan, anayasal ismiyle tanıyan tek ülke, ilk tanıyan ülke ve Üsküp’e ilk büyükelçi atayan ülke. Çok köklü tarihi ilişkilerimiz var, toplumsal ilişkilerimiz var ve bu zeminde gelişen kuvvetli ekonomik ve siyasal ilişkilerimiz var.

Ayrıca bir başka ilki bu ziyarette yaşıyoruz. Sadece benim kabulüm açısından değil, belki de cumhuriyet tarihide ilk defa bir başbakan, resmi ziyaret için geldiği Türkiye’de 5-6 şehri birden geziyor. İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Ankara, Mersin ve Adana. Bu da Sayın Gruevski’nin, Türkiye’ye olan yakın ilgisini gösteriyor. Ayrıca yaz tatillerini de çok güzel iki kızıyla birlikte, bu yaz Türkiye’de geçirmiş olmasından büyük memnuniyet duydum.”

“MAKENDONYA’YI ANAYASAL İSMİYLE TANIYAN TEK ÜLKEYİZ”
“Siyasi ilişkilerimiz, en üst düzeyde her zaman çok iyi seyretti” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“İki ülke arasında herhangi bir siyasal sorun hiçbir zaman yaşanmadı. Aksine uluslararası platformlarda hep birbirimizi destekledik. Birçok uluslararası toplantıda, dışişleribakanı olduğum dönemde, eğer Makedonya dışişleri bakanı yoksa, NATO gibi, herkes ‘Türkiye acaba ne diyecek’ diye dönüp bize bakardı. Çünkü Makedonya’yı, anayasal ismiyle tanıyan tek ülke biziz. Her zaman da Makedonya’nın haklarını, çıkarlarını bu anlamda korumaya özen gösterdik, çünkü aramızdaki yakın tarihi ilişkiler ve dostluk ilişkisi bunu gerektiriyordu.”

“BİR GÜN BİRLİKTE AB İÇİNDE OLACAĞIZ”

Türkiye’nin, Makedonya’nın NATO üyeliğini desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğin vurgulayan Davutoğlu, “Avrupa Birliği’ne üyeliğini de destekliyoruz. Ümit ederiz ki bir gün birlikte Avrupa Birliği içinde olacağız” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, siyasi ilişkilere rağmen ekonomik ilişkilerde çok ciddi ilerlemeler olmakla birlikte istedikleri düzeyde olmadığına işaret ederek şöyle konuştu:

“400 milyon dolar civarındaki dış ticaret hacmimizi, en kısa sürede 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. 1 milyar avro tutarındaki Türk yatırımlarının da daha üste çıkması,Türk-Makedon ilişkilerinin doğal bir sonucudur. Onun için Sayın Gruevski’nin bu ziyaretini bu açıdan çok önemli görüyoruz, çünkü Türk iş dünyasının da Makedonya’ya daha çok yatırım yapmak isteyen kendisi, hem de bizler de teşvik ediyoruz.”

“HER TÜRLÜ ŞARTA HAZIR OLMAK GEREK”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki zirve hakkında bilgi de veren Davutoğlu şunları ifade etti:

“Burada spesifik olarak tampon bölge ya da herhangi bir konu ele alınmadı genel çerçevede kurumlarımızın atabilecekleri adımları ele aldık. Türkiye’nin sadece Irak, Suriye değil Ukrayna ve çevre ülkelerdeki şartlar nedeniyle her türlü şarta hazır olması gerekir.

Bunun için bu mekanizmalar devreye sokarak atılacak adımları istişare ederek değişen şartları takip etmek zorunluluktur. Devletimiz için halkı için yapılabilecek her türlü hazırlığı yapar ve tedbirleri alır. Sınır güvenliği için her türlü seçenek masada.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
649 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.