logo

Katliam fotoğrafını Facebook’tan paylaştı

Yaklaşık 1.5 yıl önce Suriye ve ardından Irak’a geçerek IŞİD’e katılan Kosovalı bir gencin, katliam fotoğraflarını Facebook’tan paylaşması ülkesinde gündeme oturdu.

IŞİD’e katılan 27 yaşındaki Kosovalı Lavdrim Muhaceri, Facebook hesabından bir kişinin başını keserken çekilen fotoğraflarını yayınladı.

Muhaceri, paylaştığı kan donduran fotoğraflarla birlikte, IŞİD’e katılan 100’ün üzerinde Arnavut olduğunu belirterek, cihat çağrısı da yaptı.

Bu paylaşım, Kosova’yı derinden sarstı.

Olay Cumhurbaşkanı Atifete Yahyagayı, İçişleri Bakanı Bayram Recepiyi ve bazı siyasiler acil toplantı yaptı:

Kosova Güvenlik Kurulu toplantısında konuşan Yahyaga, Kosova’nın şiddet ve nefrettin ihracatçısı olmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, ülkede dini aşırıcılık ve radikalizm tehditlerinin tartışılması ve bu kabul edilemez olguların durdurulması ve bunlarla mücadelenin sürdürülmesi için Kosova güvenlik kurumlarının hemen harekete geçmeleri, Lavdrim Muhaçeri için tutuklama emri ve Muhaceri ailesin sorguya alınması isteminde bulunduğu belirtildi.

Bildiride, Suriyedeki terör gruplarına üye oldukları gerekçesiyle tutuklanan Ilir Berişa, Sedat Topoyani ve Yetmir Kuçuku’nun gözaltı sürelerinin iki ay daha uzatıldığını kaydedildi.

Muhaceri’nin, 1.5 buçuk yıl önce Suriye’ye ardından da Irak’a terör örgütü IŞİD’e katıldığı öğrenildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.