logo

Katedralde ilk cuma namazı!

ABD’nin başkenti Washington’daki tarihi Washington Ulusal Katedrali’nde ilk kez cuma namazı kılındı.

ABD-Katedral-cuma namazıBazı Amerikan başkanlarının göreve geldiğinde yemin törenlerinin gerçekleştirildiği ve yine ABD başkanları ve diğer önemli devlet görevlilerinin cenaze merasimlerinin yapıldığı tarihi Washington Ulusal Katedrali’ndeki ilk cuma namazına sınırlı sayıda Müslüman davet edildi.

Güney Afrika’nın Washington Büyükelçisi İbrahim Resul’un önderliğinde, bazı Müslüman sivil toplum kuruluşlarının liderlerinin de aralarında bulunduğu kadın ve erkeklerden oluşan yaklaşık 100 kişilik cemaat, bir Hristiyan kadın tarafından namaz öncesinde protesto edildi.

Kadın, “Bu ülkede genelinde camiler inşa ettik, sizi kabul ettik. Niçin kendi camilerinizde ibadetinizi yapmıyorsunuz ve kiliselerimizi bırakmıyorsunuz?” diye bağırdı.

Ezan, sivil toplum kuruluşu Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu’nun (ADAMS) imamı Muhammed Mecid tarafından okundu.

Namaz öncesi Müslümanları katedralde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını anlatan Rahibe Gina Gilland Campbell, daha önce Budist, Yahudi, Müslüman ve Ortodoks Hristiyanlar ile birçok inanca mensup kişilerle aynı çatı altında ortaklaşa etkinlik düzenlediklerini kaydetti.

Campbell, “Bugün de buraya hoş geldiniz” dedi. Cuma hutbesi Güney Afrikalı büyükelçi Resul tarafından okundu.

Namaz sonrası Müslüman kuruluşların liderleri yapılan konuşmalarda da katedral yönetimine teşekkür edildi.

Amerikan İslam İlişkileri (CAIR) Yönetim Kurulu Başkanı Rulla Allouch, katedralde cuma namazını ilk kez kılmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bugünün Müslümanlarla Hristiyanların bir arada barış ortamında olabildiklerinin göstergelerinden olduğunu anlatan Allouch, “Şüphesiz bu etkinlik dini toplumlar arasında da bir köprü oluşturuyor. Daha önce biz de diğer dinlere mensup insanlarla ortaklaşa faaliyetler yaptık ve bu da bizlere yan yana durma, birlikte hareket etme, güçlü toplum oluşturma imkanı sunuyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.