logo

İtikaf için 21 bin cami hazırlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı, yurt içi ve yurt dışında binlerce camide ramazan ayına özel mukabele, hatimle teravih, itikaf, iftar hizmetlerine başladı. 60 bin camide mukabele yapılıyor; 21 bin cami ise itikaf için hazırlandı

Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu, Hz. Muhammed’in “ümmetimin ayı” dediği ramazanda, inananların ibadetlerini gerçekleştirebilmesi için binlerce cami hazırlandı ve mahyalarla süslendi.

Hem ışıl ışıl görüntüsü hem de içeriğindeki manevi sözlerle yaklaşık 400 camiyi ve inananları aydınlatacak mahyalarda, “Dua ibadetin özüdür”, “Hayırda yarışınız”, “Ramazan paylaşmaktır”, “Ramazan berekettir”, “Sadaka malın şükrüdür”, “Oruç arınmaktır”, “Oruç bedenin zekatıdır”, “La ilahe illallah” gibi sözlere yer veriliyor.

60 BİN CAMİDE MUKABELE

Bu ayda nazil olmaya başlayan Kur’an-ı Kerim’in karşılıklı okunması anlamına gelen, ramazan ayının önemli geleneği mukabele, yurt içinde yaklaşık 60 bin camide gerçekleştiriliyor.

İslam aleminde dün ilk kez kılınan, ramazana ayına has teravih namazını hatimle kılmak isteyenler için ise hafız din görevlilerinin istihdamıyla il ve ilçe merkezlerinde yaklaşık 700 camide hatimli teravih namazı kılınabiliyor.

Bu gün ilk iftarın gerçekleştirileceği Türkiye’nin tüm illerinde yaklaşık bin 500 camide iftar verilecek.

21 BİN CAMİ İTİKAFA HAZIR
Özellikle ramazan ayının son on günü için tavsiye edilen ve insanın kendisiyle hesaplaşmasına, Allah’a yönelmesine fırsat tanıyan itikaf için de yaklaşık 21 bin cami hazırlandı.

Peygamber sünneti itikafı gerçekleştirmek isteyen inananlar, cami görevlilerine başvurmalarının ardından mülki amirden onay alınmak suretiyle itikafa girebilecek.

“Bin aydan daha hayırlı” kabul edilen Kadir gecesinde vatandaşların ibadetlerine imkan tanımak için 35 bine yakın cami sabaha kadar açık bulundurulacak.
SAKAL-I ŞERİFLER ZİYARETE AÇILACAK

Türkiye’de bazı camilerde Hz. Muhammed’in hatırasını yad etmek için bulundurulan Sakal-ı Şerifler, il ve ilçe müftülüklerin organizasyonuyla ziyarete açılacak.

Bunu yanı sıra müftülükler, toplumun dezavantajlı kesimlerine, hayır hizmetlerine katkı sağlayan vatandaşlara yönelik iftar davetleri de düzenlenecek.

Kur’an-ı Kerim ziyafeti programları güzel okuyan din görevlilerinin katılımıyla düzenlenecek, ramazan boyunca yerel ve ulusal düzeyde TV ve radyo programlarıyla manevi konularda program düzenlenecek.

KARDEŞ AİLELER

Diyanet İşleri Başkanlığı, önceki yıllarda da uyguladığı kardeş aile uygulamasına bu yıl “Hiç kimse kimsesiz kalmasın, bu ramazan ve her zaman” teması kapsamında daha fazla ağırlık veriyor.

Din görevlilerinin kendi muhitlerinde tanıdıkları aileleri tanıştırıp kardeş aile yapmak suretiyle birbirlerine destek olmayı, paylaşmayı teşvik edecek.

Bu sayede il ve ilçe imkanları nispetinde yoksullara, fakirlere yardım ulaştırılması, ramazan kumanyası dağıtılması, varlıklı ailelerle yoksul ailelerin tanıştırıp kardeş aile olarak birbirlerine yardım etmeleri sağlanacak.

Diyanet ekiplerince cezaevi, huzurevi, şehit ailesi ve gazileri, hastalar, yetiştirme yurtları ve sevgi evleri, yoksul ve dezavantajlı kesimlerdeki ailelere yönelik ziyaretler gerçekleştirerek onların moral ve motivasyon açısından desteklenmese dini ve manevi değerlerin aktarılması amacıyla ziyaret gerçekleştirecekler.

ALMANYA’DA 10 CAMİYE MAHYA

Diyanet’in yurt dışında ramazana yönelik etkinlikleri başta Almanya olmak üzere Fransa, Avustralya, Hollanda ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda, farklı ülkelerde yaklaşık 250 camide mukabele okunacak, Almanya’da 10 camide mahya asılacak.

KKTC ve Viyana’da hatimle teravih namazı kıldırılırken, yaklaşık 100 camide iftar verilecek.

İtikafa girmek isteyen yurt dışındaki Müslümanlar, 130 civarında camide itikafa izin verilirken, 173 cami Kadir gecesinde açık bırakılacak.

Yurt içi ve yurt dışında hangi camilerde hangi hizmetlerin verileceğine ilişkin tüm bilgiler ise “ramazan.diyanet.gov.tr” adresinden ulaşılabiliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.