logo

İstanbul’da mesai saatleri değişti

Haftanın son günü ülkenin orta kesimlerinde kuvvetlenen kar yağışı ulaşımda aksamalara yol açtı. Doğu’da şiddetli don ve buzlanma devam ediyor. Güney’deki şiddetli sağanaklar salı günü daha da aşırı yağarak yine sel ve su baskını riskini artıracak. İstanbul’daki kar yağışının bugün öğle saatlerinden itibaren etkisini artırarak gece saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

istanbul-kar-yagisiİstanbul’da cuma akşam saatlerinde kent genelinde etkili olmaya başlayan yoğun kar yağışı, özellikle sabah saatlerinden itibaren Boğaz çevresi, Beykoz, Sarıyer, Ümraniye, Maslak, Kağıthane, Fatih, Beşiktaş, Kavacık, Şişli, Eyüp, Arnavyutköy, Sultangazi, Kemerburgaz bölgelerinde tipi şeklinde sürüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da halen aralıklarla devam eden kar yağışının, bugün öğle saatlerinden itibaren etkisini artırarak gece saatlerine kadar devam etmesi öngörülüyor.

Mevcut kar örtüsü üzerine güney kıyılarda 5 santimetre, iç ve kuzey kesimlerde 10-15 santimetre arasında ek örtü oluşturması beklenen kar yağışları nedeniyle ulaşımda aksamalar, buzlanma, görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Kar yağışı nedeniyle bugün ilimiz kamu kurum ve kuruluşlarında mesai 15.30’a çekilmiştir” ifadelerini kullandı.

Kurum amirleri tarafından zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için yeterli personelin ayrılacağını aktaran Şahin, hizmet gereği görevine devam mecburiyeti bulunan kurumlarda, mesainin erkene alınıp alınmayacağının kurum amirlerinin takdirine bırakıldığını kaydetti.

İstanbul’da saat 08.00 itibarıyla kar kalınlıkları Çatalca-Subaşı’nda 122, Hadımköy, Yassıören’de 105, Büyükçekmece, Sultangazi, Arnavutköy’de 68, Başakşehir, Esenyurt, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa’da 62, Ağva-Teke, Beykoz, Sarıyer, Zekeriyaköy’de 55, Alemdağ, Ömerli, Alibeyköy, Kağıthane, Maslak’ta 45, Uğur Mumcu, Çamlıca, Bahçelievler, Küçükçekmece’de 35, Çekmeköy, Ümraniye, Sancaktepe’de 30, Ataşehir, Maltepe, Kadıköy, Üsküdar, Şile, Beşiktaş, Bakırköy’de 20-25, Pendik, Kartal ve Tuzla’da ise 10-15 santimetre olarak ölçüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bin 347 araç ve iş makinesiyle 9 bölgede 7 bin personelle görev yaptı. Sabaha kadar 9 bin 528 ton tuz, 42 ton solüsyon kullandı.

Öte yandan, 834 evsiz vatandaş da Zeytinburnu Spor Kompleksi’nde misafir ediliyor.

İzmir’de yağış kesiliyor ama don etkili etkili olacak.

Marmara’da bugün aralıklı kar yağışı görülecek.

İç Anadolu’da yoğun kar tüm bölgeyi etkileyecek. Eskişehir tarafı daha soğuk, -8 derece. Bugün kar Sivas-Niğde arasında yoğun yağmaya devam edecek.

Ege’de salı günü ise şiddetli yağmur geliyor. Sel riski var.

Akdeniz kışı bol yağışlı geçiriyor. Bölge genelinde yine şiddetli yağmur ve rüzgar var. Salı günü ise yine sel ve su baskınlarına yol açacak kadar aşırı yağışlar geliyor.

Güneydoğu’da Gaziantep, Adıyaman tarafında bugün sulu kar var.

Doğu Anadolu’da Erzurum-Van arasında yağış yok, don devam ediyor. Malatya’da kuvvetli yağmur var.

Karadeniz’de kara ulaşımı aksayabilir. Samsun-Ordu karla karışık yağmurlu, 4 derece. Trabzon-Rize tarafında ise yağmur var. Sıcaklık 8 derece.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.